przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
wtorek, 27 października 2009
Warto posłuchać: 44 Leningrad

Zespół 44 Leningrad jest obecny na scenie muzycznej od dawna, ponieważ jednak nie ma go na radiowych playlistach, uznałem że warto o nim wspomnieć na blogu. Zespół pochodzi z Niemiec, gra muzykę ska i punk inspirowaną folkiem (lub odwrotnie). Lepiej być może pasuje do nich określenie, które można znaleźć na ich oficjalnej stronie: "Russian Speed Folk Meets Vodka to Go". Wyraźna inspiracja muzyką rosyjską wpisuje się w fascynację muzyków niemieckich dźwiękami ze wschodu (patrz Russendisko).

Najbardziej znaną płytą zespołu 44 Leningrad jest najprawdopodobniej wydana w 1998 r. St Ihlow. Z tego wydawnictwa najbardziej podoba mi się utwór "Ich Liebie Dich", zagrany na  melodię  piosenki "Oczi Cziornyje" (przynajmniej takiej analogii się dosłuchałem, może jest tu coś więcej?). Wprawdzie na MySpace zespołu nie można znaleźć tego utworu, jest jednak kilka kompozycji pokazujących ich twórczość. Fanom brzmień ze wschodu (lub brzmiących jak ze wschodu) - polecam.

sobota, 30 maja 2009
L ’herbe folle

Bardzo spodobało mi się ostatnio granie zespołu L ’herbe folle z Francji. L ’herbe folle grali już w Polsce w czasie Francophonic Festival, ale ciągle nie są szerzej znani, więc uznałem, że warto trochę pomóc im w promocji.

Gatunkowo - podaję za ich MySpace - muzyka akustyczna / muzyka alternatywna / jazz. Na początek warto posłuchać  utworu "Coś tam", który jest zaśpiewany po polsku. 4czerwca L ’herbe folle znów zagrają koncert w Polsce.

wtorek, 05 maja 2009
Paris Tetris
30 kwietnia byłem na rewelacyjnym koncercie. Rzadko  zdarza mi się pisać o czymkolwiek w superlatywach, toteż poprzestanę na zachęceniu do odsłuchania płyty zespołu na ich stronie. Oczywiście to nie to samo co świetnie zagrany koncert, ale daje próbkę możliwości kapeli. Cała płyta została wydana w wytwórni Lado ABC i jest już do kupienia.
środa, 11 marca 2009
Gurzuf - akordeon z Białorusi

Tydzień temu byłem na świetnym koncercie. Zespół Gurzuf pochodzi z Białorusi i w składzie ma tylko perkusję i akordeon. Dynamiczne, niejednokrotnie agresywne, czasami liryczne granie. Akordeonista to prawdziwy wirtuoz. Zdecydowanie polecam fanom brzmień ze wschodu i osobom lubiącym tzw. muzykę "world" (nie przepadam za tym mało precyzyjnym określeniem, ale etykieta gatunkowa musi być).

Płytę zespołu Gurzuf możecie odsłuchać tu. Pojedyńcze nagrania znajdziecie też na ich MySpace.
Bezpośrednie linki do trzech utworów:

środa, 18 lutego 2009
Trochę muzyki z Litwy: Alina Orlova
Aby nie zaniedbać frontu wschodniego (w tym wypadku północno-wschodniego) dziś porcja muzyki z Litwy. Wokalistka nazywa się Alina Orlova a śpiewa po litewsku, angielsku i rosyjsku. Last.fm porównuje ją do Tori Amos i Kate Bush, ja dodałbym - ze względu na specyficzną manierę wokalną - Antony And The Johnsons i Pram. Po litewsku brzmi to naprawdę ciekawie.
 
Kilkanaście utworów do ściągnięcia znajdziecie na jej stronie. Na początek polecam:
21 maraca Alina Orlova zagra w Gdańsku. Szczegółowe informacje i biografie znajdziecie na Last.fm i MySpace.
czwartek, 21 sierpnia 2008
Muzyka bałkańska na Last.fm
Krótki urlop spędzony na Bałkanach skłonił mnie do stworzenia wpisu o kapelach grających muzykę inspirowaną bałkańskim folklorem. W Polsce dobrze znani są m.in. Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra oraz Goran Bregović, więc o nich pisał nie będę - kto nie zna - niech posłucha. Zamiast tego (czy może raczej w uzupełnieniu) chciałbym polecić:
  1. Kultur Shock - kapelę przypominającą Gogol Bordello, nie tylko muzycznie, ale również tym z jak różnych krajów pochodzą artyści (Bośna, Bułgaria, USA, Japonia); na ich profilu na Last.fm znajdziecie kilka utworów do darmowego pobrania, m.in. Sarajevo, Hashishi oraz Istanbul.
  2. Boban Markovic Orkestar - zespół o serbskich korzeniach, gra muzykę inspirowaną lokalnym folklorem; na Last.fm znajdziecie jedynie fragmenty ich utworów, zajrzyjcie na profil kapeli na MySpace aby posłuchać całości.
  3. Slonovski Bal - zespół grający muzykę bałkańską, obecnie działający głównie na terenie Francji; zajrzyjcie na ich stronę oraz profil na MySpace.
Muzyka inspirowana bałkańskim folklorem staje się obecnie bardzo modna na Zachodzie (btw. ciekawe czy kiedyś przytrafi się to naszemu folkowi). Kapele z terenów byłej Jugosławii regularnie grają na całym świecie. Wspomniane zespoły to jedynie drobne przykłady tego jak się gra w tamtych rejonach. Wiele ciekawych zjawisk muzycznych można znaleźć też m.in. na terenie Rumunii, o czym postaram się wspomnieć na blogu w nieodległej przyszłości.
środa, 23 lipca 2008
2 albumy do ściągnięcia ze strony zespołu Stiliti (włoskie ska)

W ostatnim wpisie wspomniałem o włoskim zespole Stiliti, który można znaleźć na Last.fm. Istnieją od 1993, grają melodyjne ska, śpiewają po włosku.

Jeśli zajrzycie na ich stronę, znajdziecie tam miłą niespodziankę - można stamtąd ściągnąć w całości dwie płyty zespołu - album Vivo z 1999 r. i Nella strada z 2001 r. Jeśli lubicie muzykę ska - warto posłuchać.

Poza tym są też na YouTube i na Last.fm. Ponieważ w związku ze zmianami w Last.fm profil zespołu Stiliti wyświetla się poprawnie dopiero po zalogowaniu, postanowiłem wstawić na bloga skróty umożliwiające pobranie ich nagrań. Tak na wypadek, gdybyście nie chcieli od razu ściągać całych płyt:

wtorek, 01 lipca 2008
Znalezione na Last.fm: Skazka Orchestra
Niedawno znalazłem na Last.fm kapelę o nazwie Skazka Orchestra. Nie wiem o nich zbyt wiele - śpiewają po rosyjsku, grają ska z elementami ludowymi, nie boją się grać długich, rozbudowanych utworów. Warte poelcenia dla lubiących taką muzykę. Tutaj znajdziecie 4 utwory do ściągnięcia. A tu możecie je odsłuchać:
Skazka OrchestraDewuschka
Skazka Orchestrabalalaya
Skazka OrchestraTatarstan
Skazka OrchestraBormental
środa, 28 maja 2008
Koncert 19 Wiosen

Teraz wpis zupełnie niemerytoryczny i subiektywny. Dziś wieczorem w Łodzi w klubie Luka zagra zespół 19 Wiosen. Zaprezentowane mają być nowe utwory, a także owoce współpracy zespłu ze znanym malarzem Wilhelmem Sasnalem. Więcej informacji znajdziecie w Gazecie Wyborczej.

Poniżej zamieszczam teledysk zespołu. Zerknijcie jak fajne rzeczy można zrobić dość prostymi środkami.


Jeśli chcecie posłuchać więcej - zajrzyjcie na profil 19 Wiosen na MySpace.

sobota, 17 maja 2008
Rosyjskie ska do ściągnięcia: Svoboda (Svобода)
W czwartek miałem przyjemość obejrzeć koncert grupy Leningrad. Jest to jeden z pierwszych zespołów rosyjskich, który połączył muzykę ska z lokalnymi dźwiękami. Wyraźnie to słychać na ich wczesnych, zdecydowanie wartych polecenia albumach np. płycie Mат z 1999r. lub płycie Дачники z 2000 (można je pobrać z ich strony internetowej).
 
Ich muzyka stała się impulsem do dynamicznego rozwoju takiego grania w Rosji. Traktuję to przede wszystkim jako zjawisko socjologiczne. Trudno chyba wyobrazić sobie bardziej egzotyczne połączenie niż mieszankę kultury o korzeniach jamajskich z kulturą rosyjską. Tym niemniej brzmi to ciekawie, choć dociera do nas pewnie niewielka część tamtejszej muzyki alternatywnej. Co jakiś czas będę opisywał niektóre tamtejsze kapele, bo mało kto o tym pisze.

Dziś o kapeli Svoboda (czy też cyrylicą Svобода). O zespole pierwszy raz dowiedziałem się przypadkowo na konferencji w roku 2005 od Skandynawa, który grał u nich na trąbce. O kapeli wiem tyle, że powstali w Sant Petersburgu, wokalista jest z Ukrainy, a w składzie przez pewien czas był wspomniany Skandynaw (już z nimi chyba nie gra, bo aktualnie pisze doktorat z etnomuzykologii w Kopenhadze). Tyle tytułem wstępu, a teraz trzy warte uwagi utwory:
Gdyby linki nie zadziałały (różnie to bywa na wschodzie) lub gdybyście chcieli posłuchać czegoś więcej - zajrzyjcie na ich stronę internetową. Przy okazji polecam bardzo ciekawy reportaż opisujący m.in. specyfikę sceny moskiewskiej.
wtorek, 15 kwietnia 2008
Mp3 blog: Gendos
W czwartek 17.04 w klubie Łódź Kaliska zagra Gendos. Jak podaje Wikipedia, Gendos to "Gennady Chamzyryn (ur. w Shuj u podnóży gór Ałtaj) - artysta szaman, pochodzi z środkowej Azji Tuwy". Byłem kiedyś na jego wspólnym występie z Mazzollem i fanom brzmień world/etno mogę z czystym sumieniem taki koncert polecić. Tym, którzy nie są fanami zresztą, też. Ale oczywiście wcześniej posłuchajcie plików mp3:
Odnośniki prowadzą do polskiej strony Gendosa, tam też znajdziecie więcej szczegółów.
piątek, 11 kwietnia 2008
Mp3 blog: Vespa

Dziś czeka mnie koncert zespołu Vespa. Przyjemne granie ze Szczecina, głównie ska plus swing i rocksteady. O historii zespołu poczytajcie sobie na ich stronie. Zajrzyjcie tam też aby znaleźć linki do plików mp3 i teledysków. Wybrane skróty znajdziecie poniżej:

czwartek, 03 kwietnia 2008
Mp3 blog: Lao Che
Dziś czeka mnie koncert zespołu Lao Che. Jest to dobra okazja, by poinformować wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą, że na stronie zespołu można znaleźć fragmenty ich płyt oraz kilka utworów w całości. Zespół zyskał kilka lat temu dość duży rozgłos płytą "Powstanie Warszawskie", a teraz wydał - moim zdaniem świetny - album "Gospel".
 
Na stronie zespołu znajdziecie w całości utwory:
  • Drogi Panie (z ostatniej płyty "Gospel")
  • Zrzuty (z poprzedniej płyty "Powstanie Warszawskie")
Jak się wam spodoba to kupcie sobie płyte lub plik. Ta muzyka nie jest wydana na licencjach Creative Commons, a piszę tu o niej bo warto ją poznać.
 
A teraz słowo wyjaśnienia: dokonałem pewnych zmian dotyczących organizacji bloga. Główną jest pojawienie się nowej kategorii "mp3 blog". W odróżnieniu od tej kategorii, będę tu pisać o muzyce nie wydanej na licencjach Creative Commons. Mam tu na myśli muzykę, którą można kupić sobie na płycie lub w sklepach z plikami. Jeśli podam więc jakiś link do utworu mp3, oznacza to, że artysta lub wytwórnia sami go umieścili na stronie internetowej w celach promocyjnych. Nie możecie z takim plikiem zrobić tylu różnych fajnych rzeczy, które zwykliście robić z muzyką wydaną na licencjach Creative Commons (nie próbujcie remiksować na ten przykład ;)). Tym niemniej posłuchać wolno.
wtorek, 16 października 2007
Defekt Muzgó - "Pisiory na wybory"
Ponoć miarą dzieła jest jego ponadczasowość. Utwór, do którego link zamieszczam poniżej  został nagrany przez zespół Defekt Muzgó w 1993. Aby posłuchać, kliknijcie tu.

Gdyby nie było słychać (jakość dźwięku jest słaba), warto chociaż zerknąć na tekst. Tradycyjne punkowe przemyślenia dziwnym trafem pasują do obecnej rzeczywistości bardziej niż muzycy mogli sobie to wyobrazić w 1993 r. Całość zamieszczam nie po to by agitować przedwyborczo, ale jako klasyczny przykład tego, jak dużo w muzyce rockowej zależy od kontekstu. W tym przypadku przykład jest wręcz książkowy.
piątek, 12 października 2007
Kury - Jesienna Deprecha

Teraz taki luźny post związany z jesienią. Kiedyś pisałem o tym, że na stronach Biodro Records można ściągnąć sobie niektóre z utworów wydanych przez tę wytwórnię. Patrząc za okno zaraz chce się sięgnąć do wydanego przez Biodro Records klasycznego utworu zespołu Kury pt. "Jesienna deprecha". Czy mieszkaniec krajów o innym klimacie, nie znający polskiej jesieni i przy okazji nie rozumiejący "polskiego buraczano-pastewnego gustu muzycznego" byłby w stanie docenić kunszt tego utworu?

Z polskich płyt idealnie brzmiących jesienią przychodzi mi jeszcze do głowy Kult - Tata 2. W tym wypadku nie mam linków do muzyki, ale już same teksty wprowadzają w klimat... Jakieś inne pomysły?

czwartek, 05 lipca 2007
Teksty i cytaty - nowa kategoria na blogu
Dodałem do bloga nową kategorię - teksty i cytaty. Pomysł zrodził się dzisiaj, gdy słuchałem w Trójce koncertu zespołu Kult. Zaśpiewali m. in. stary utwór Czekając na królestwo j.h.w.h., którego aktualność jest uderzająca...
"Po pierwsze, najlepszy król to żaden król
Po drugie, najlepszy rząd to żaden rząd
Po trzecie, najlepszy pan to żaden pan (...)
I ja mówię ci, że ci, co władzę mają
Robią syf i w tym syfie się tarzają"
Utwór z płyty "Kaseta" z roku 1989, a mógłby powstać i dzisiaj, czyż nie?
 
W przypadku tekstów nie będę się silić zbyt mocno na naukowe analizy, poprzestając na wrzucaniu na bloga różnych smakowitych cytatów. Generalnie naukowa analiza tekstów rockowych, folkowych i innych jest praktykowana na uczelniach zachodnich, co nie powinno dziwić, jeśli wziąć pod uwagę znaczenie tekstu dla niektórych gatunków muzyki popularnej. Często się jednak przy tym zapomina, że tekst rockowy to zazwyczaj nie jest poezja i nie należy go analizować w oderwaniu od muzyki. Z drugiej jednak strony, często to właśnie wybitność tekstu przesądza o wyjątkowości artystycznej muzyki...
Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter