przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
wtorek, 03 lutego 2015
Nie piszę zbyt dużo na blogu, ale piszę gdzie indziej...

Nie piszę zbyt dużo na blogu, bo zajmuje mnie praca naukowa. Niektóre jej efekty można znaleźć w sieci. Są to:

Pierwszy z tekstów powstał na bazie badań, które przeprowadziłem na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dostępnych w formie raportu tutaj). Drugi jest efektem badania serwisu MegaTotal (inne publikacje powstałe na bazie tych badań wspomniane są tu). Trzeci z tekstów powstał najwcześniej - już w 2012 r., podczas mojego pobytu na stypendium na University of Hamburg. Proces recenzji i oczekiwania na publikację trwał długo, ale tekst ma sporo ściągnięć, więc jest czytany.

Artykułów w dobrych czasopismach naukowych będzie więcej, będzie też książka o crowdfundingu, ale zanim to nastąpi czeka mnie jeszcze sporo pracy...

poniedziałek, 02 lipca 2012
Tekst o netlabelach w czasopiśmie First Monday

Jak nieraz pisałem na blogu, od 2008 r. prowadzę badania nad wirtualnymi wytwórniami muzycznymi (netlabelami). W ciągu ostatnich kilku lat nie było to niestety moje jedyne zajęcie, ani nawet jedyny podejmowany przeze mnie temat badawczy. Po części z tego powodu, po części natomiast z racji niezwykle przeciągających się w czasie recenzji w czasopismach naukowych, dopiero teraz mogę ogłosić pierwszy publikacyjny owoc tych badań (będą następne). 

Tekst pod tytułem Netlabels and democratization of the recording industry ukazał się dzisiaj w czasopiśmie First Monday. Z naukowego punktu widzenia czasopismo jest bardzo przyzwoite (indeks H=26), choć zebrałem tyle materiału empirycznego, że na pewno postaram się umieścić kolejny tekst o netlabelach w jeszcze wyżej ocenianym żurnalu. First Monday wybrałem dlatego, że - poza wysokim poziomem merytorycznym - jest czasopismem o otwartym dostępie (tzw. open access). Dzięki temu z wynikami badań może zapoznać się cała społeczność netaudio, a nie tylko ci, którzy mają dostęp do uniwersyteckich baz danych. Mam poczucie, że moi respondenci podzielili się ze mną wartościowymi informacjami, dlatego powinienem zrewanżować się im publikacją, do której dostęp jest łatwy i darmowy. A darmowy dostęp nie jest niestety normą w przypadku publikacji naukowych. O First Monday można poczytać też na Wikipedii (aczkolwiek nie wierzcie w to co piszą o recenzjach w 30-60 dni).

A sam tekst? Po polsku o netlabelach piszę na blogu regularnie, więc wystarczy zerknąć na wcześniejsze wpisy. Tych, którzy są nieco bardziej zainteresowani teoretyczną stroną badań - zapraszam do lektury oryginału.

czwartek, 19 kwietnia 2012
O netlabelach i crowdfundingu na spotkaniu i konferencji

Jutro i pojutrze wezmę udział w dwóch wydarzeniach naukowych w Warszawie. Sądzę, że oba warto jest polecić.

Pierwsze to spotkanie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego pod hasłem "Muzyka w relacjach społecznych". Wklejam fragment notki prasowej:

"Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zaprasza na spotkanie zatytułowane „Muzyka w relacjach społecznych”.
 
Muzyka jest wszędzie – na ulicy, w restauracji, w sklepie czy u fryzjera. Jej wszechobecność w codziennym życiu sprawia, że często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ muzyka może mieć na nasze zachowanie czy samopoczucie. Warto więc zadać sobie pytania: na ile muzyka może być aktywny elementem życia społecznego? Na czym polega „moc” muzyki i w jakich sytuacjach się manifestuje? W jakim stopniu rozwój nowych mediów (w szczególności Internetu) wpływa na zmiany w obrębie relacji społecznych i praktyk związanych z muzyką?
 
Wystąpią:
prof. Wojciech J. Burszta (IKiK SWPS)
dr Patryk Gałuszka (IE UŁ)
dr Tomasz Nowak (IM UW)
 
Piątek, 20 kwietnia, godzina 17:00, Pałac Staszica (Nowy Świat 72), sala 242."

Wydarzenie można też śledzić na Fejsbuku. Na spotkaniu krótko zaprezentuję moje badania sceny netaudio i wezmę udział w dyskusji.

Z kolei w sobotę ok. godz. 13.00 zaprezentuję ze współautorem referat na konferencji 3rd Polish Law & Economics Conference. Konferencja organizowana jest przez Uniwersytet Warszawski oraz Polskie Stowarzyszenie Ekonomicznej Analizy Prawa – PSEAP. Strona stowarzyszenia tak zaprasza na wydarzenie:

"Konferencja ma na celu podsumowanie aktualnych dokonań w dziedzinie ekonomicznej analizy prawa oraz stworzenie impulsu do dalszych badań w tym zakresie. Stanowi ponadto okazję do wymiany myśli i doświadczeń wśród przedstawicieli nauki, prawników i ekonomistów, zajmujących się tematyką Law & Economics w Polsce.
Wykład gościnny przedstawi Prof. Thomas Ulen z University of Illinois at Urbana Champaign, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli ekonomicznej analizy prawa na świecie.
Konferencja odbędzie się w dniach 20-21.04.2012 na Uniwersytecie Warszawskim. Językiem konferencji jest angielski."

Dłuższą notkę prasową (po angielsku) można znaleźć tutaj. Konferencja zapowiada się bardzo ciekawie, polecam zerknięcie na cały program.

Oba wydarzenia odbędą się w Warszawie. Polecam, szczególnie tym, którzy mają blisko.

sobota, 11 września 2010
Pierwszy rozdział książki do ściągnięcia: Narodziny i rozwój branży fonograficznej

Wydawca mojej książki zadecydował o rozpoczęciu sprzedaży "Biznesu muzycznego" w formie elektronicznej. E-book można zakupić m.in. tutaj oraz tutaj. Dla tych, którzy wolą papierowe wydanie - kilka adresów księgarni internetowych.

Przy okazji wydawca udostępnił w sieci wstęp oraz pierwszy rozdział książki.  Rozdział  ten poświęcony jest narodzinom i rozwojowi branży fonograficznej. Można go za darmo, legalnie pobrać z serwisu Chomikuj - serdecznie zapraszam.

Przy okazji - zauważyłem, że sierpień 2010 był pierwszym miesiącem, w którym nie opublikowałem żadnego wpisu (licząc od kwietnia 2007). Ostatnio bardzo zajmuje mnie opracowywanie wyników badań sceny netaudio, stąd mniejsza aktywność na blogu. Pisanie artykułów podsumowujących badania jeszcze trochę potrwa, ale od października postaram się wrócić do bardziej regularnego publikowania wpisów.

czwartek, 15 kwietnia 2010
Praca (przygnieciony stertą książek)

Niedawno zakończyłem półroczny pobyt University of Bologna gdzie pogłębiałem moją wiedzę z zakresu ekonomicznej analizy prawa. Najbliższe dwa miesiące spędzam na UC Berkeley, gdzie zajmuję się tymi samymi zagadnieniami, koncentrując się na tym co mnie najbardziej interesuje - ekonomicznej analizie prawa autorskiego.

Tutejsza biblioteka dostarcza mi niezapomnianych wrażeń...

książki

...którymi niebawem postaram sie podzielić na blogu... Niech tylko minie mi rozdrażnienie będące skutkiem zdania sobie sprawy, że wszystkiego i tak nie zdążę przeczytać...

23:36, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link Komentarze (3) »
środa, 02 grudnia 2009
Książka: Biznes muzyczny. Ekonomiczne i marketingowe aspekty fonografii

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że od dłuższego czasu pracowałem nad książką o branży fonograficznej i rynku muzycznym. Po kilkunastu miesiącach pracy mogę nareszcie ogłosić, że książka ukazała się nakładem wydawnictwa Placet. Książka ma ponad 300 stron i nosi tytuł "Biznes muzyczny. Ekonomiczne i marketingowe aspekty fonografii".

Oto okładka...

Biznes muzyczny. Ekonomiczne i marketingowe aspekty fonografii

...i spis treści:

Wprowadzenie

Rozdział pierwszy: Narodziny i rozwój branży fonograficznej

1.1. Historyczne podstawy handlu dobrami kultury

1.2. Historia branży fonograficznej w latach 1877 – 1954

1.3. Historia branży fonograficznej w latach 1955 – 1999

 

Rozdział drugi: Organizacja biznesu muzycznego

2.1. Struktura biznesu muzycznego: model trzech strumieni

2.2. Rodzaje i struktura wytwórni muzycznych

2.3. Prawne uwarunkowania działalności fonograficznej

2.4. Ekonomiczne aspekty działalności fonograficznej

2.5. Kontrakt: z czego żyje artysta nagrywający?

 

Rozdział trzeci: Marketing muzyki w tradycyjnym modelu funkcjonowania branży fonograficznej

3.1. Produkt branży fonograficznej w modelu tradycyjnym

3.2. Dystrybucja produktów fonograficznych

3.3. Promocja produktów fonograficznych

3.4. Cena jako instrument marketingu na rynku fonograficznym

 

Rozdział czwarty: Rynek muzyczny w czasach upowszechniania się internetu

4.1. Internet + plik mp3 = ?

4.2. "Piractwo internetowe" versus "dostęp do dóbr kultury"

4.3. Narodziny handlu plikami muzycznymi

4.4. Zmiany na rynku muzycznym i krótkowzroczność marketingowa firm fonograficznych

 

Rozdział piąty: Nowy biznes muzyczny

5.1. Dystrybucja płyt za pomocą internetu

5.2. Sklepy z plikami funkcjonujące według modelu "płać za ściągnięcie" (pay-per-download)

5.3. Model subskrypcyjny

5.4. Superdystrybucje (model "Weed")

5.5. Serwisy reklamowe

5.6. Telefonia mobilna i rynek dzwonków do telefonów komórkowych

5.7. Strategia "ofert pakietowych"

5.8. Netaudio

5.9. Serwisy społecznościowe

5.10. Blogi

5.11. Agregatorzy

5.12. Największe wytwórnie muzyczne w nowej rzeczywistości rynkowej

5.13. Wytwórnie niezależne w warunkach rozwoju marketingu muzyki on-line

5.14. Nowe modele dla indywidualnych artystów

5.15. Perspektywy rozwoju nowej fonografii

Podsumowanie

Książkę można zakupić m.in. w następujących księgarniach internetowych:

oraz bezpośrednio u wydawcy.

23:40, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link Komentarze (25) »
niedziela, 20 września 2009
Książka i inne plany zawodowe

W lipcu skończyłem pisać książkę o branży muzycznej. Przygotowania do jej napisania zajęły mi ostatnie kilka lat, choć nad ostateczną wersją tekstu pracowałem mniej więcej rok. Ostatnie miesiące były w pewnym sensie wyścigiem z czasem - rynek muzyczny zmienia się tak szybko, że niektóre tematy zaplanowane w tekście przestały być aktualne, w związku z czym trzeba było do nich podejść nieco inaczej. Kawał ciężkiej pracy, ale efekt końcowy w pełni mnie satysfakcjonuje. Czuję, że napisałem całość najlepiej jak mogłem w danym momencie. Być może znaczące przedłużenie prac pomogłoby tekst udoskonalić, ale bez znaczących inwestycji czasowych lepiej napisać tego nie mogłem.  Tym bardziej, że na opracowanie czekają dwa nowe badania poświęcone netlabelom, więc jest co robić i o czym pisać. Tak czy inaczej, przedwczoraj skończyłem korektę książki, więc ukaże się ona już bardzo niedługo. Więcej konkretów niebawem.

Skończenie książki to również dobry moment na pewien zwrot w karierze naukowej. Za kilka dni przenoszę się do Bolonii, gdzie na University of Bologna zajmował się będę ekonomiczną analizą prawa. Oczywiście nie porzucam tematyki branży kultury - najbardziej interesuje mnie ekonomiczna analiza prawa własności intelektualnej, więc temat ściśle związany z branżą muzyczną, filmową, wydawniczą i innymi.

21:50, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link
sobota, 14 marca 2009
Będę opowiadał o netlabelach na Wyspach
Sprawy idą powoli, ale już zaszły daleko. Idą powoli ponieważ cały czas nie opracowałem znacznej części danych zebranych podczas pobytu w Kolonii. Tak to jest gdy trzeba jednocześnie pisać książkę na podstawie wcześniejszych badań, zbierać nowe dane i uczyć studentów.
 
Nie zmienia to jednak faktu, że sprawy zaszły daleko ponieważ za kilkanaście dni będę uczestniczył w warsztatach odbywających się tu. Będę opowiadał o moich badaniach netlabeli, jednak konfrontując to z nieco innymi perspektywami badawczymi pozostałych uczestników warsztatów. Zdaje się, że to poważna sprawa.
21:29, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link Komentarze (2) »
czwartek, 12 lutego 2009
Badanie netlabeli - pierwsze wyniki na Phlow Magazine
Jesienią 2008 r. spędziłem prawie 4 miesiące w The Max Planck Institute for the Study of Societies w Kolonii (Niemcy). Zacząłem tam badanie netlabeli, które z czasem rozrosło się do badania szeroko rozumianej sceny netaudio. Pierwsza część badania została zakończona w grudniu 2008 r., kolejne będę realizował w 2009 r.

Nie przeprowadziłem jeszcze zasadniczej części analizy statystycznej, więc wstrzymam się z wyciąganiem głębszych wniosków. Uznałem jednak, że warto podzielić się pierwszymi wynikami. Przygotowałem krótki raport, który dziś ukazał się w magazynie Phlow. Dokładny link do pliku pdf tu. Niebawem napiszę na blogu wersję dla tych, którzy wolą czytać po polsku.
 
Jak skończę całe badanie (czeka mnie jeszcze szereg wywiadów i zbieranie danych kilkoma innymi metodami), opublikuję coś więcej. Docelowo chcę napisać  na ten temat przynajmniej kilka porządnych artykułów naukowych.
 
Przy okazji chciałbym podziękować respondentom, których kilku było z Polski. Liczę na to, że przynajmniej z częścią z Was uda mi się jeszcze przeprowadzić wywiad :)
16:27, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link
piątek, 06 lutego 2009
Praca, przez którą blog jest lekko zaniedbany...
Brak nowych wpisów na blogu spowodowany jest tym, że zajmuję się obecnie kiloma pilnymi rzeczami na raz. Tak to bywa, że wszystko kumuluje się w jednym momencie, m.in.
  1. Książka o rynku muzycznym - wszystkie rozdziały już są, ale teraz czeka mnie najtrudniejsze - przeczytanie, uzupełnienie i poprawienie całości.
  2. Projekt DMET, który lada chwila się kończy. Odbyły się w jego ramach fajne konferencje, ale teraz przychodzi czas ostatecznego złożenia materiałów przygotowanych w ramach projektu. Masa pracy.
  3. Badanie netlabeli, którym zajmowałem się przez ostatnie kilka miesięcy. Niedługo opublikuję na blogu skrócony raport, ale cały czas czeka mnie kilka wywiadów oraz analiza statystyczna zebranych danych ilościowych.
  4. Kilka zaległych artykułów, które czekają już od dawna na to by je napisać lub poprawić.
  5. Stosy nowych wydawnictw netaudio do odsłuchania. Choć może na to nie powiniennem narzekać bo to przyjemność.
I tak dalej... w tej sytuacji nie mam kiedy przygotować przyzwoitego wpisu nie mówiąc o uaktualnieniu linków na stronie głównej bloga. A uaktualnić trzeba bo sporo nowych netlabeli zostało ostatnio uruchomionych.
 
Korzystając z okazji, że coś napisałem napomknę o doniesieniach o odcinaniu tzw. "piratom" dostępu do internetu. Ciekawa dyskusja na ten temat toczy się u VaGli. Warte uwagi.
18:35, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link Komentarze (3) »
czwartek, 23 października 2008
Konferencje - produkcja kultury

Trochę informacji z frontu badawczego. Zbieranie danych w badaniu netlabeli idzie dobrze, reakcje respondentów są bardzo pozytywne, a odpowiedzi sporo. Tym niemniej najtrudniejsza część badania jest jeszcze przede mną.

Tymczasem w najbliższych dniach wezmę udział w dwóch konferencjach dotyczących m.in. produkcji kultury. Pierwsza  nosi długi tytuł "Arts, Culture and the Public Sphere: Expressive and Instrumental Values in Economic and Sociological Perspective" i organizowana jest przez IUAV University oraz European Sociological Association. Impreza wygląda na masową, trwa długo (4-8 listopada) a referatów jest bardzo wiele.

Druga konferencja "Cultural Production and Experience: Strategies, Design, and Everyday Life" organizowana jest przez Roskilde University. Ta konferencja z kolei trwa tylko 2 dni (13-14 listopada) i wygląda na dużo bardziej kameralną. Z obu imprez zdam relacje w drugiej połowie listopada.

18:00, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link
poniedziałek, 01 września 2008
Badania w The Max Planck Institute for the Study of Societies
Ostatnio nie miałem zbyt wielu okazji do pisania na blogu. Związane to było z przygotowaniami do wyjazdu do The Max Planck Institute for the Study of Societies w Kolonii (Niemcy), gdzie  od dzisiaj do 20 grudnia 2008 będę pracował nad moim nowym projektem badawczym. Badać będę netlabele wykorzystując do tego koncepcję pola  Pierra Bourdieu. Niewykluczone, że w związku z tym będę miał nieco mniej czasu aby pisać na blogu na tematy czysto biznesowe. Z drugiej jednak strony badania będą okazją do poznania nowych netlabeli, więc postaram się na ten temat co jakiś czas napisać.

I na koniec: wszystkich. którzy wiedzą dużo o netaudio serdecznie zapraszam do podzielenia się tymi informacjiami. Temat jest słabo rozpoznany od strony naukowej, więc za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.
15:51, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 30 czerwca 2008
Konferencja na AGH
W najbliższych miesiącach wezmę udział w kilku konferencjach, na których będę mówić o rynku muzycznym. Najbliższa okazja już między 2 a 4 lipca - konferencja "The 2008 Interim Conference of the Research Network of Economic Sociology of the European Sociological Association – Economy in Society. Actors, relations, institutions". Będę tam opowiadał o polskich netlabelach w wystąpieniu pt. "Netlabel: independent non-profit micro-enterprise or just another player in the music industry?". Oczywiście całość będzie brzmieć naukowo, jak przystało na konferencję uniwersytecką, choć mam nadzieję, że zarazem ciekawie. Polecam jeśli ktoś akurat będzie w okolicy.
23:58, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link
poniedziałek, 10 grudnia 2007
Po obronie doktoratu
Tak jak pisałem we wcześniejszym wpisie 10 grudnia wyznaczono termin obrony mojego doktoratu. Uroczystość odbyła się dziś, przebiegała w miłej atmosferze i zakończyła się pozytywnie, w związku z czym wszystkie kolejne notki na blogu piszę jako doktor ekonomii w zakresie nauk o zarządzaniu. W sumie na treść bloga nie będzie to miało wpływu, poza tym że będę miał nieco więcej czasu by pisać.
 
PS. po obronie poczułem się trochę tak jak bohaterzy tego fragmentu znanej amerykańskiej komedii... jakby nie było, dla mnie ta całkiem śmieszna scena nabiera nieco nowego kontekstu ;)
23:02, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link Komentarze (8) »
poniedziałek, 03 grudnia 2007
Obrona doktoratu
Teraz trochę prywaty. Jak zaczynałem tego bloga, w pierwszym wpisie wspomniałem, że napisałem doktorat na temat branży fonograficznej i w nieodległej przyszłości będę go bronić... Trochę czasu trwały formalności i standardowe procedury, ale w końcu na stronie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się informacja, którą pozwolę sobie zacytować:

"Dziekan i Rada Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego podają do wiadomości, że w dniu 10 grudnia 2007 r. o godz. 13.00 w sali posiedzeń Rady Wydziału Zarządzania przy ul. Matejki 22/26 odbędzie się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr. Patryka Gałuszki na temat:

"Wykorzystanie instrumentów marketingowych na rynku fonograficznym"

Promotor: dr hab. Janusz Zrobek, prof. nadzw.
Recenzenci: prof. dr hab. Henryk Mruk, prof. zw.
dr hab. Jarosław Sosnowski, prof. nadzw.

Z rozprawą doktorską można zapoznać się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Łódzkiego (Łódź, ul. J. Matejki 34/38)."

Za tydzień stworzę posta o tym jak poszło, choć bez specjalnego rozpisywania się, bo przecież to blog o rynku muzycznym a nie o mnie... Tak czy inaczej - trzymajcie kciuki...

17:48, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link Komentarze (7) »
środa, 11 kwietnia 2007
pierwsza notka - kto pisze i dlaczego

Po co ten blog?

Między innymi dlatego, że w trakcie pracy naukowej dowiedziałem się o funkcjonowaniu przemysłu kulturalnego tyle, że szkoda by było się tym nie podzielić z ewentualnymi zainteresowanymi. Obserwując debatę publiczną na temat finansowania kultury, plików muzycznych lub tzw. "piractwa internetowego", można odnieść wrażenie, że ogólna znajomość tych zagadnień jest niewielka, a w dyskusjach dominują propagandowe hasła. Chciałbym aby ten blog wypełnił luki w naszej wiedzy o funkcjonowaniu przemyłu kulturalnego i pobudzał do dyskusji na ten temat. Innymi słowy, zamiast publikować książkę, za której wydanie sam zapłacę, i której potem prawie nikt nie kupi, wolę publikować tu.

Ponadto będę zamieszczać tu linki do muzyki, która jest nie tylko ciekawa, ale także dostępna legalnie za darmo. W internecie jest sporo dobrej muzyki, fajnie by było gdyby więcej ludzi wiedziało o jej istnieniu i o tym, że można jej sobie posłuchać nie łamiąc przy tym obowiązującego obecnie prawa autorskiego (cokolwiek by o tym prawie nie sądzić). Stanowić to będzie w pewnym sensie praktyczną ilustrację teorii, o których piszę.

Czy wiem o czym piszę?

Kiedyś uczyłem się tu. Doktorat napisałem tu. Obrona jeszcze w tym roku. Obecnie pracuję tu.

Zajmuję się badaniem zagadnień z zakresu ekonomii kultury, marketingu muzyki, ekonomii własności intelektualnej, studiów nad muzyką popularną, itp. Trochę na te tematy napisałem w recenzowanych czasopismach naukowych. Przygotowuję więcej. Należę do Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Muzyki Popularnej (IASPM). Wystąpiłem na kilku konferencjach m. in. na Istanbul Technical University i University of Copenhagen. Słuchaczom się podobało.

Ponadto prowadzę bloga po angielsku http://railwaystations.blogspot.com, poświęconego zupełnie innym kwestiom.

Gdyby ktoś chciał się skontaktować, zapraszam na mejla gazetowego.

Patryk Gałuszka

10:01, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link Komentarze (3) »
Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter