przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
wtorek, 10 kwietnia 2012
Torn Flesh Records - netlabel z ciężką muzyką

Netlabele zajmują się głównie wszelkimi odmianami elektroniki. Tak przynajmniej twierdzili respondenci w badaniu, które przeprowadziłem w 2008 r. Nie wiem na ile to stwierdzenie jest prawdziwe dzisiaj. Co jakiś czas znajduję jednak netlabele, które przeczą temu stwierdzeniu. Co ciekawe, część z nich została założona po 2008, a więc po moim badaniu.

Przykładem takiego netlabela jest Torn Flesh Records, który zajmuje się takimi gatunkami jak Grind, Death, Metal, Industrial, Experimental/Electronic, Extreme Rock (Punk, Psychobilly, Glitch, Breakcore, Doom, Dark Ambient, Noise, etc.). Wprawdzie mają w swoim katalogu także elektronikę, ale nacisk położony jest przede wszystkim na ciężkie granie. Mnie osobiście interesuje z tego jedynie Punk i Psychobilly, więc nie jestem w stanie ocenić jakości nagrań w ich katalogu. Z interesujących rewirów geograficznych (Węgry) znalazłem np. taki wynalazek.

Co ciekawe, netlabel nie ma swojej własnej strony internetowej, jedynie profile w serwisach społecznościowych:

A klimat całości oddaje ich logo.

Torn Flesh Records

piątek, 06 kwietnia 2012
Wyszukiwanie darmowych nagrań na Free Music Archive

Free Music Archive to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają darmowej, legalnej muzyki, a znudzili się Archive.org, Clongclongmoo , Phlow Magazine czy Sonicsquirrel.net. Jak podaje ta notka, serwis wprowadził funkcję wyszukiwania "artystów podobnych do...", co znacząco powinno ułatwić orientowanie się w masie darmowej muzyki.

Dajmy na to, że podoba się Wam serbski zespół Ljudske Potrebe. Wchodzicie na ich profil, klikacie "Similar Artists on the FMA" i już wyskakują Nafta, Pionir 10 i zastranienie. Sami oceńcie czy mechanizm rekomendacji dobrze działa.

Oczywiście na Free Music Archive jest cała masa nagrań, które można wyszukiwać na inne sposoby. Np. przeglądając listę artystów lub wyszukując według gatunku. W tym drugim przypadku korzystać można z przystępnego menu, którego skrin poniżej. Wszystko do pobrania legalnie i za darmo.

Free Music Archive

niedziela, 29 stycznia 2012
Phlow Magazine znowu nadaje (366 dni w roku)

Phlow Magazine - kiedyś najważniejszy anglojęzyczny magazyn poświęcony netaudio - wrócił z nowym projektem. Nosi on nazwę #366DaysOfMusic i opiera się na bardzo prostym pomyśle publikowania codziennie jednego utworu wydanego na licencjach Creative Commons. Całość można odsłuchać za pomocą plejlisty lub podcastu. Bardzo różne gatunki, przekrój dzwięków, które można spotkać na tej scenie.  Spodobało mi się np. to i to. Jest też kawałek z rodzimego Brennnessel.

Warto przy tym dodać, że podobne projekty realizuje np. Bad Panda Records, z tym że w ich przypadku nagrania są publikowane raz na miesiąc (w praktyce częściej). Zapewne setki innych labeli lub blogów działają z podobną regularnością, ale Phlow jest największy, więc trudno byłoby tego nie odnotować. W związku z ogromną podażą darmowej muzyki skupienie się na pojedynczych utworach chyba jest dobrym pomysłem, przecież i tak nie ma czasu na słuchanie wszystkiego...

środa, 31 sierpnia 2011
Netaudio dla początkujących: składanka nagrań z Jahtari.org

Zastanawiam się od pewnego czasu jak popularyzować scenę netaudio pośród osób nie mających pojęcia o istnieniu netlabeli. Zdaję sobie sprawę z tego, że obecnie tak dużo dobrej muzyki jest dostępne za darmo (zarówno udostępnianej legalnie przez tradycyjne wytwórnie, jak i krążącej w sieciach P2P), że możliwość nieodpłatnego ściągnięcia nagrań sama w sobie jest dla "zwykłego słuchacza" słabą zachętą. Dlatego chciałbym poświęcić parę wpisów ciekawym, wpadającym w ucho wydawnictwom, które mimo tego, że mogłyby próbować swoich sił na rynku komercyjnym, dostępne są za darmo.

Na początek jeden z moich ulubionych netlabeli - Jahtari. Wyróżnia go ciekawa oprawa graficzna oraz wysoka jakość dystrybuowanych nagrań. Jahtari jest moim zdaniem jednym z tych netlabeli, które można polecić osobom nie znającym specyfiki sceny darmowej muzyki, szczególnie jeśli zainteresowane są nagraniami reggae, dub i 8-bit.

Idealną okazją do prezentacji oferty Jahtari jest składanka nagrań netlabela opublikowana przez Phlow Magazine pod tytułem Phlow Jahtari Mixtape – “A Fistful Of Dub”. Od premiery składanki minęło już sporo czasu, jednak sądzę, że jest warta przypomnienia. Zachęcam do odsłuchania całości tutaj. Warto też zajrzeć na stronę netlabela.

 Jahtari Phlow Magazine Mixtape

poniedziałek, 27 czerwca 2011
Egzotyczny dubstep od Secret Archives of the Vatican

Spodobała mi się nowa produkcja pochodząca od Secret Archives of the Vatican. Lubię egzotyczne dźwięki. Także jeśli są zmieszane z elektroniką. Link tutaj i tutaj. Odsłuch poniżej:

I to wszystko za darmo na licencjach Creative Commons. Nie do wiary!

środa, 12 stycznia 2011
8-bit z rosyjskiego netlabela 8081 na nowy 2011r.

Dawno nie pisałem o nowych darmowych wydawnictwach, czyż nie? Choćby po tytule niniejszego wpisu widać, że wyszedłem z wprawy. Ale co tam, skoro znalazłem rosyjski netlabel specjalizujący się w moich ulubionych 8-bit, chiptune i nintendocore (to ostatnie określenie podoba mi się najbardziej, zob. podlinkowane wiki).

Stronę netlabela znajdziecie tutaj, a profil na FB tu. A wydawnictwo, od którego proponuję zacząć zwie się New York Battle 2011 i jak sama nazwa wskazuje traktuje o nowym roku, zimie, a nawet o niedawno minionych świętach. Składanka jest do pobrania za darmo tutaj.

8081_va005

środa, 01 grudnia 2010
Bałkańskie dźwięki do ściągnięcia: Demiran Ćerimović and His Orkestar

Właśnie natknąłem się na nagranie Demiran Ćerimović and His Orkestar - Live from Guča. Jak wskazuje tytuł jest to zapis występu z festiwalu w miejscowości Guča. Bardzo lubię takie dźwięki, więc błyskawicznie dzielę się tym wynalazkiem. Nagranie jest na żywo, więc jakość nie jest porażająca, ale jest też za darmo, więc fani takich brzmień nie powinni narzekać.

Demiran Ćerimović and His Orkestar

Live from Guča można ściągnąć lub odsłuchać bezpośrednio z tej strony internetowej.

 

poniedziałek, 29 listopada 2010
Muzyka świąteczna część 7 (tym razem z Filipin)

By tradycji stało się zadość, jak co roku proponuję posłuchanie nietypowych wykonań kolęd. Tym razem propozycja z Filipin. Artysta nazywa się Emorej, pisałem o nim kiedyś, a niedawno przypomniał mi o nim dysponujący zawsze garścią przydatnych linków mlonx (za co dzięki). EPkę Emoreja o tytule "Re-Imagining CHRISTMAS" znajdziecie tutaj. Można ją odsłuchać z poziomu strony www lub ściągnąć po podaniu ceny (można rzecz jasna podać zero). Swoją drogą ciekawe jak obchodzą te święta na Filipinach?

Re​-​Imagining Christmas EP (2010) emorej

Przy okazji garść linków do starych wpisów o muzyce świątecznej: tu, tu, tu, tu, tu i tu. A tu są moje ulubione kolędy 8-bitowe.

piątek, 29 października 2010
Netlabelism.com

Rynek nie znosi próżni. Także rynek darmowej muzyki, czy może raczej informacji o darmowej muzyce. Czytelnicy Phlow Magazine mogli od pewnego czasu zaobserwować mniejszą aktywność twórców tego szacownego serwisu. Główni autorzy Phlow Magazine napisali, że przejściowa mniejsza aktywność serwisu spowodowana jest brakiem czasu,  wynikającym głównie ze spraw rodzinnych. Szczęśliwie na froncie pisania recenzji dzielnie walczy dalej hiszpańskojęzyczna wersja zinu - Phlow.es.

Tak jak napisałem, świat netaudio nie znosi próżni, więc chwilowy brak nowych recenzji  we Phlow Magazine rekompensuje powstanie nowych serwisów. Najdonioślejszym debiutem ostatnich tygodni jest chyba serwis netlabelism.com, stworzony w dużej mierze przez ważne postacie Kolońskiej sceny netaudio (a więc osoby towarzysko związane także z Phlow Magazine). Całość wygląda bardzo ciekawie i wydaje się być robiona z dużym rozmachem. Spodziewam się, że fani darmowej muzyki będą chętnie zaglądać do serwisu netlabelism.com, do czego zachęcam. Im więcej pisze się o darmowych nagraniach, tym lepiej.

środa, 07 kwietnia 2010
8 bitów do ściągnięcia: Stu i Yerzmyey
Przypadkiem zajrzałem do kategorii "nieopublikowane wpisy" i okazało się, że ponad rok temu stworzyłem krótką notkę o nowych wówczas wydawnictwach netlabela 8bitpeoples. Czas chyba najwyższy podzielić się tym wpisem, co czynię poniżej...
Wracam do tematu muzyki 8-bitowej (dla niewtajemniczonych: tworzonej na bardzo starych komputerach). I znów czerpię z przepastnego katalogu niezawodnego netlabela 8bitpeoples. Tym razem chciałbym polecić dwa wydawnictwa, które można pobrać ze stron 8bitpeoples. Oba brzmieniowo nieco mocniejsze od opisanego kiedyś na łamach niniejszego bloga DUBMOOD - Atari-Ska L'Atakk.
Pierwsze wydawnictwo to Stu - GreateST HITs.
Stu
Drugie wydawnictwo to Yerzmyey - FREAKuencies.
Yerzmyey
Obie EPki zdecydowanie warte polecenia fanom 8-bitowych dźwięków i nie tylko.
środa, 31 marca 2010
Netaudio.pl wróciło!

Wspomniałem kiedyś o trudnych początkach serwisu netaudio.pl. Po początkowym entuzjazmie, przez pewien czas zanosiło się na to, że serwisu nie uda się dalej prowadzić. Wydawało się nawet, że netaudio.pl z całą zawartością przepadnie na zawsze. Właśnie dlatego kilka postów, które tam opublikowałem przeniosłem na swój blog.

Sprawy potoczyły się jednak pozytywnie i dziś z radością mogę ogłosić, że netaudio.pl wróciło i będzie dalej się rozwijać. Gorąco zachęcam do śledzenia serwisu - znajdziecie tam doskonałe źródło informacji o nowej, darmowej muzyce. Gdyby ktoś chciał pomóc Arkowi w pisaniu - odezwijcie się do niego, kontakt znajdziecie na netaudio.pl.

Ostatnio sam nie piszę za dużo o nowych wydawnictwach ukazujących się w netlabelach - inni robią to lepiej. Zresztą zerknijcie sami na następujące strony: netaudio.pl, netmuzyka.com, good netlabels, CCM.

środa, 24 marca 2010
FOEM netlabel zmienia profil działalności

Dostałem właśnie mejla informującego o tym, że wielce zasłużony netlabel FOEM niebawem przestanie udostępniać na swoich stronach muzykę za darmo. Nie do końca wiadomo co nastąpi potem - szczegóły mają zostać ujawnione w nieodległej przyszłości. Tak czy inaczej macie tydzień na ściągnięcie ich wydawnictw (część została niestety przeniesiona offline wcześniej).

Jakie są motywy podjętej decyzji - ciężko powiedzieć. Obserwacje netlabeli jakie prowadzę od ponad dwóch lat każą mi sądzić, że twórcy FOEM uznali, iż formuła darmowego labela się wyczerpała. Zapewne oznacza to, że FOEM będzie ewoluował w stronę tradycyjnej wytwórni muzycznej. Przed nimi tę drogę przeszło już kilka znanych netlabeli. Chciałbym jednak się mylić, poczekajmy na szczegóły.

FOEM znany jest z monumentalnych wydawnictw składankowych z serii Electronic Youth/Eclectic Youth (tu link do Vol. 16) oraz bardziej kameralnych zestawów FOEM/Crèma. W ciągu kilku lat działalności netlabel opublikował gigabajty darmowej muzyki. Ściągajcie póki wydawnictwa są online (linki poniżej).

Tu znajdziecie wydawnictwa FOEM/Crèma.

A tu linki do konkretnych wydawnictw z serii Electronic Youth/Eclectic Youth:

FOEM/Eclectic Youth Vol. 17
FOEM/Eclectic Youth Vol. 16
FOEM/Electronic Youth Vol. 15
FOEM/Electronic Youth Vol. 14
FOEM/Electronic Youth Vol. 13
czwartek, 11 marca 2010
Breaking Circle - punk rock z Argentyny

Poniżej kolejny wpis, który ukazał się na netaudio.pl 25.09.2009 r. Czemu go zamieszczam można przeczytać tu. W międzyczasie okazało się, że serwis netaudio.pl wraca niczym feniks z popiołów, w chwili obecnej na Bloggerze. O tym więcej niebawem. W międzyczasie stary wpis...

-----------------------------------------------------------------------

Łatwo jest zgodzić się ze stwierdzeniem, że netlabele wydają stosunkowo niewiele muzyki punk rockowej. Jeśli jednak poszuka się dość mocno, można znaleźć nie tylko netlabele wydające punk rocka, ale także takie, które wybierają jeszcze węższą specjalizację. Tak jest właśnie w przypadku netlabela Lepork Records.

Okazją by napisać o Lepork Records jest ich nowe wydawnictwo: EPka “Same Direction EP” zespołu Breaking Circle. Zespół pochodzi z Santa Fe City w Argentynie. Powstali w 2001 r., w 2005 r. nagrali demo, a obecnie przygotowują cały album. Grają melodyjnego punk rocka w stylu amerykańskich kapel z Orange County. Niestety nie śpiewają po hiszpańsku, w związku z czym brzmią tak jak wiele innych kapel z USA, ale cóż - nie można mieć wszystkiego. Aby ściągnąć całą EPkę kliknijcie tu.

A czego posłuchać na początek? Jak to często bywa w przypadku pop punku wszystkie utwory są podobne. Tym niemniej trzymają jakość i jeśli lubicie takie granie - są warte uwagi. Na początek spróbujcie np. utwór Special Day.

Breaking Circle

Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych.

środa, 03 marca 2010
Good netlabels serwuje urodzinową składankę

Jeden z najpopularniejszych blogów o netlabelach - Good netlabels - obchodzi właśnie swoje trzecie urodziny i jest to jubileusz o tyle nietypowy, że to my dostajemy prezent. Mowa o najnowszej kompilacji z goodnetlabels.blogspot.com. Stałych obserwatorów tego bloga przyciągają konsekwentnie umieszczane krótkie wpisy poświęcone muzyce z kręgów nujazzowych, hip-hopowych i downtempo. Trudno traktować GNs jako kolejny przeciętny przypadkowo napotkany muzyczny pamiętnik. Zwłaszcza, że jego autor – Matam, od czasu do czasu serwuje nam miksy i składanki swojego autorstwa. Ostatnio mieliśmy mixtape i prowadzoną przez Internet współpracę z Master’s Voice. Z okazji trzecich urodzin otrzymujemy kompilację pt. Jazzy Puzzle. Usłyszymy na niej między innymi takich muzyków jak: Mead, BandFX, Crockram, Suhov, Scatabrain i są to nazwiska, które z pewnością skuszą do pobrania nie tylko netlabelowych maniaków. Szczegóły tutaj.

wtorek, 05 stycznia 2010
Netaudio.pl

Jakiś czas temu Emeliks - autor bloga Netmuzyka zaproponował na swoim blogu stworzenie polskiego serwisu poświęconego netaudio - darmowej muzyce rozpowszechnianej legalnie w internecie. Wspólnymi siłami kilku osób udało się stworzyć wersję beta potencjalnie świetnego serwisu nazwanego netaudio.pl.

Po kilku miesiącach okazało się, że tworzenie treści w obecnej formule netaudio.pl jest niezwykle trudne. Sam napisałem - z przyjemnością, ale i trudem wynikającym z ograniczeń czasowych -  jedynie kilka wpisów dla serwisu.

Sama idea serwisu jednak jest na tyle ciekawa, że wszyscy twórcy zgadzają się, że nie należy jej porzucać. Dlatego mam nadzieję, że planowana przebudowa formuły netaudio.pl stanie się faktem i już niedługo serwis ruszy od nowa. Jeśli któryś z czytelników chciałby napisać coś o muzyce wydawanej w netlabelach dla nowej odsłony netaudio.pl - będzie nam bardzo  miło.

Tymczasem tych, którzy jeszcze nie odwiedzili strony netaudio.pl - zachęcam do poznania serwisu. Jest tam szereg recenzji naprawdę dobrych nagrań i sporo ciekawych informacji na  temat darmowej muzyki.

piątek, 27 listopada 2009
Muzyka świąteczna do odsłuchania

Zauważyłem, że wpisy o muzyce świątecznej opublikowane w poprzednich latach cieszyły się wyjątkową popularnością. Nie do końca rozumiem fenomen takich nagrań, ale skoro szukacie - śpieszę poinformować o nowym odkryciu. Otóż w internecie jest stacja radiowa, która szczyci się tym, że gra muzykę świąteczną cały rok. Jeśli więc lubicie anglojęzyczne kolędy lub zwykłe świąteczne przeboje - zajrzyjcie na stronę North Pole Radio Station.

Muzykę można odsłuchać klikając na następujące linki (w zależności od wykorzystywanego programu): Windows Media Player, Winamp, Real Player.

Przy okazji - wcześniejsze wpisy o muzyce świątecznej: tu, tu, tu, tu, tu i tu.

wtorek, 24 listopada 2009
Carmina Burana w wersji gitarowej do ściągnięcia

Na stronie portugalskiego netlabela You Are Not Stealing Records znalazłem nagrania, które mogą zainteresować osoby lubiące klimaty średniowieczne: Dr. Phibes & The Ten Plagues of Egypt - Carmina Burana. Trochę gitar, ale zdecydowanie więcej klawiszy. Nagrane z rozmachem. Całe wydawnictwo jest do ściągnięcia tu.

Dr. Phibes & The Ten Plagues of Egypt - Carmina Burana

Nagrania wydano na licencjach Creative Commons - macie prawo do legalnego pobrania, odsłuchania i niekomercyjnego dzielenia się muzyką z innymi. O Carmina Burana w literaturze i muzyce przeczytacie tu i tu.

środa, 11 listopada 2009
Prezydent też ma swój netlabel (czyli pieśni patriotyczne do pobrania)

Każdy chce mieć swój netlabel, nawet Prezydent RP. Głowa Państwa zaczęła skromnie - od jednego wydawnictwa. Składa się na nie kilkanaście pieśni legionowo-patriotycznych udostępnionych na stronie Prezydenta RP.

Ponieważ od Kancelarii Prezydenta RP można wymagać więcej niż od przeciętnego internauty, chciałbym zauważyć, że:

  • nie wiadomo na jakiej licencji wydano utwory; kompozycje są dość stare, więc pewnie jest to domena publiczna, jednak warto byłoby poinformować internautów, czy mogą podzielić się zassanymi pieśniami w eMule lub innym Soulseeku;
  • brakuje całego albumu spakowanego w pliku zip; przyzwoite netlabele starają się ułatwiać życie ściągającym.

Z drugiej strony na plus trzeba zaliczyć temu netlabelowi dobrze zorganizowaną promocję. Nawet najwięksi na scenie netaudio mają problemy z przedostaniem się ze swoją ofertą do największych mediów, a tu poszło bez problemów. Warto pochwalić też publikację tekstów - większość netlabeli tego nie robi.

Utwory ściągniecie stąd. Wypada mieć nadzieję, że na następne wydawnictwa nie przyjdzie nam długo czekać.

Przy okazji, ciekawe czy twórcy tego zacnego netlabela korzystali z moich porad?

wtorek, 29 września 2009
Punk rock z Buenos Aires do ściągnięcia

W 2008 r. pisałem o specjalizującym się w hiszpańskojęzycznym punk rocku netlabelu Lepork Records. Netlabel rozwija się dynamicznie i oferuje w tej chwili 13 wydawnictw do ściągnięcia.

O ich najnowszej propozycji pisałem niedawno tutaj. Dzisiaj chciałbym polecić nieco starsze wydawnictwo: EPkę argentyńskiego zespołu Mamushkas pt. "MHKS EP". Jest to dobrze zagrany, melodyjny punk rock. Jeśli nie wiecie od czego zacząć - proponuję utwór trzeci "Estar a tu lado". Całe wydawnictwo można ściągnąć stąd.

Mamushkas – MHKS EP

Nagrania wydano na licencjach Creative Commons - macie prawo do legalnego pobrania, odsłuchania i niekomercyjnego dzielenia się muzyką z innymi.

wtorek, 22 września 2009
Stary Distemper udostępniony do ściągnięcia na Jamendo

Rosyjski zespół skapunkowy Distemper wydaje płyty już od lat. O niektórych pisałem już kiedyś. Muzycy mają bardzo miły dla słuchaczy zwyczaj - niektóre nagrania publikują w darmowym serwisie Jamendo. Jest to moim zdaniem bardzo rozsądne - stare nagrania kupuje niewiele osób, a opublikowanie ich do ściągnięcia za darmo daje wyraźne korzyści promocyjne.

Tym razem zespół opublikował płytę z 2004 r. - Ska Punk Moscow. Można ją za darmo pobrać z Jamendo. Oczywiście zespół niczym nie zaskakuje - ja już przestałem odróżniać jedne ich płyty od drugich. Co nie zmienia faktu, że wszystkim fanom rosyjskiego punk rocka nagrania te polecam. Jeśli nie jesteście pewni czy warto, proponuję odsłuchać fragmenty tu:

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter