przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
wtorek, 29 września 2009
Punk rock z Buenos Aires do ściągnięcia

W 2008 r. pisałem o specjalizującym się w hiszpańskojęzycznym punk rocku netlabelu Lepork Records. Netlabel rozwija się dynamicznie i oferuje w tej chwili 13 wydawnictw do ściągnięcia.

O ich najnowszej propozycji pisałem niedawno tutaj. Dzisiaj chciałbym polecić nieco starsze wydawnictwo: EPkę argentyńskiego zespołu Mamushkas pt. "MHKS EP". Jest to dobrze zagrany, melodyjny punk rock. Jeśli nie wiecie od czego zacząć - proponuję utwór trzeci "Estar a tu lado". Całe wydawnictwo można ściągnąć stąd.

Mamushkas – MHKS EP

Nagrania wydano na licencjach Creative Commons - macie prawo do legalnego pobrania, odsłuchania i niekomercyjnego dzielenia się muzyką z innymi.

wtorek, 22 września 2009
Stary Distemper udostępniony do ściągnięcia na Jamendo

Rosyjski zespół skapunkowy Distemper wydaje płyty już od lat. O niektórych pisałem już kiedyś. Muzycy mają bardzo miły dla słuchaczy zwyczaj - niektóre nagrania publikują w darmowym serwisie Jamendo. Jest to moim zdaniem bardzo rozsądne - stare nagrania kupuje niewiele osób, a opublikowanie ich do ściągnięcia za darmo daje wyraźne korzyści promocyjne.

Tym razem zespół opublikował płytę z 2004 r. - Ska Punk Moscow. Można ją za darmo pobrać z Jamendo. Oczywiście zespół niczym nie zaskakuje - ja już przestałem odróżniać jedne ich płyty od drugich. Co nie zmienia faktu, że wszystkim fanom rosyjskiego punk rocka nagrania te polecam. Jeśli nie jesteście pewni czy warto, proponuję odsłuchać fragmenty tu:

niedziela, 20 września 2009
Książka i inne plany zawodowe

W lipcu skończyłem pisać książkę o branży muzycznej. Przygotowania do jej napisania zajęły mi ostatnie kilka lat, choć nad ostateczną wersją tekstu pracowałem mniej więcej rok. Ostatnie miesiące były w pewnym sensie wyścigiem z czasem - rynek muzyczny zmienia się tak szybko, że niektóre tematy zaplanowane w tekście przestały być aktualne, w związku z czym trzeba było do nich podejść nieco inaczej. Kawał ciężkiej pracy, ale efekt końcowy w pełni mnie satysfakcjonuje. Czuję, że napisałem całość najlepiej jak mogłem w danym momencie. Być może znaczące przedłużenie prac pomogłoby tekst udoskonalić, ale bez znaczących inwestycji czasowych lepiej napisać tego nie mogłem.  Tym bardziej, że na opracowanie czekają dwa nowe badania poświęcone netlabelom, więc jest co robić i o czym pisać. Tak czy inaczej, przedwczoraj skończyłem korektę książki, więc ukaże się ona już bardzo niedługo. Więcej konkretów niebawem.

Skończenie książki to również dobry moment na pewien zwrot w karierze naukowej. Za kilka dni przenoszę się do Bolonii, gdzie na University of Bologna zajmował się będę ekonomiczną analizą prawa. Oczywiście nie porzucam tematyki branży kultury - najbardziej interesuje mnie ekonomiczna analiza prawa własności intelektualnej, więc temat ściśle związany z branżą muzyczną, filmową, wydawniczą i innymi.

21:50, patrykgaluszka , więcej o autorze
Link
piątek, 11 września 2009
Netlabel You Are Not Stealing Records wrócił

Jednym z moich ulubionych netlabeli jest portugalski You Are Not Stealing Records. Jesienią 2008 r. z niepokojem zauważyłem, że strona netlabela zniknęła z sieci. Nie wiedziałem czy przydarzyło im się to co wielu netlabelom w chwili załamiania entuzjazmu - nieprzedłużenie domeny - czy też było to definitywne zakończenie działalności. Na szczęście ich wydawnictwa dalej były dostępne w serwisie Archive.org, jednak nie było to to samo.

Z radością mogę jednak poinformować, że You Are Not Stealing Records wróciło w formie bloga prowadzonego na Bloggerze. Nie odsłuchałem jeszcze ich nowych płyt, więc przypomnę tylko fragment starego wydawnictwa: Dr. Frankenstein - Cat’s Eyes. Dobre portugalskie (?) rockabilly i surf. Cały album? Proszę bardzo: Dr. Frankenstein - The Cursed Tapes.

Nagrania wydano na licencjach Creative Commons - macie prawo do legalnego pobrania, odsłuchania i niekomercyjnego dzielenia się muzyką z innymi.

Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter