przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
czwartek, 22 sierpnia 2013
Kontrakt Nirvany w Sub Pop Records

Sub Pop Records na swoim blogu opublikowało skan kontraktu nagraniowego jaki ponad 20 lat temu podpisało z zespołem Nirvana (miniatura poniżej).

Kontrakt zakładał wydanie trzech płyt. Na poczet nagrania pierwszej zespół otrzymał 600 USD zaliczki, kolejne płyty miały wiązać się z wyższymi zaliczkami. Nie znamy wysokości tantiem jakie wytwórnia zobowiązała się wypłacić zespołowi (skanu drugiej strony umowy nie znalazłem). Drugiej i trzeciej płyty zespół dla Sub Pop już nie nagrał, przeniósł się on bowiem do Geffen Records, które "wykupiło" kontrakt Nirvany. W konsekwencji Sub Pop otrzymał udział w przychodach ze sprzedaży kolejnej płyty zespołu. Podpisując umowę właściciele Sub Pop zapewne nie wiedzieli, że zawarli kontrakt życia - płyta Nevermind okazała się jednym z najlepiej sprzedających się albumów w historii rocka, a przychody Sub Pop z tytułu "wykupionego" przez Geffen kontraktu pozwoliły wytwórni komfortowo funkcjonować przez kolejne lata. I to właśnie było, jak słusznie zauważono na blogu Sub Pop Records, "dobrze wydane 600 dolców".

Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter