przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
piątek, 28 sierpnia 2009
Sprzedaż nagrań na świecie - dane liczbowe

Niejednokrotnie osoby piszące prace (np. magisterskie) o rynku muzycznym pytały mnie o dobre źródło danych dotyczących sprzedaży muzyki na świecie. Zazwyczaj polecam raporty publikowane na stronach IFPI, RIAA oraz kontakt ze ZPAV. Można dzięki temu uzyskać ciekawe, choć z reguły niezbyt obszerne informacje.

Jeśli ktoś potrzebuje bardziej szczegółowych danych może nabyć coroczną publikację IFPI "Recording Industry in Numbers", jest to jednak bardzo drogie wydawnictwo. Na szczęście jest jeszcze jedno, darmowe źródło szczegółowych informacji dotyczących światowego rynku muzycznego. Są to strony internetowe japońskiej organizacji branżowej - The Recording Industry Association of Japan (RIAJ).

I tak klikając np. tu możemy trafić na opublikowany w 2008 r. raport dotyczący japońskiego i światowego rynku nagrań. Możemy się z niego dowiedzieć m.in., że polski rynek nagrań był w 2006 r. 26  (na świecie) pod względem wartości sprzedanych fonogramów (w USD wg ówczesnych kursów). Ciekawa informacja, a podobnych raportów jest na stronie RIAJ co najmniej kilka.

wtorek, 11 sierpnia 2009
Dwa raporty do poczytania

Ostatnio w sieci pojawiły się dwa interesujące raporty. Pierwszy to "Raport z ogólnopolskiego badania środowisk kulturotwórczych". Jest on efektem prac inicjatywy Indeks 73 i podejmuje m.in. zagadnienia związane z tym, jak prawo autorskie może być wykorzystane do cenzurowania działalności artystów.

Drugi raport nosi tytuł "The State of Music Online: Ten Years After Napster". Jak sama nazwa wskazuje, raport koncentruje się na rynku muzycznym dziesięć lat po uruchomieniu Napstera. Polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką.

piątek, 07 sierpnia 2009
Utwory zespołu Weezer zagrane na 8-bitowych komputerach

Nie będę udawać, że tę płytę odkryłem samemu. Znalazłem jej recenzję w magazynie Phlow. Konkretnie tu. Nie każdy jednak czytuje Phlow Magazine, a płyta jest na tyle ciekawa, że warto polecić ją szerszemu gronu słuchaczy.

Chodzi bowiem o kowery utworów zespołu Weezer zagrane na komputerach 8-bitowych. Jak brzmi największy hit Weezera zagrany na Atari lub innym Commodore? Kliknijcie tu by sprawdzić. Dla porównania oryginał tu. Tak czy inaczej w sam raz na wakacje.

Całość wydał netlabel Pterodactyl Squad. Polecam ściągnięcie całej płyty. Fani Weezera, którzy nie chcą doznać szoku, mogą wcześniej spróbować, któryś z utworów:

 1. Island In The Sun (Belmont's Revisal) - videogame orchestra
 2. Holiday - Anamanaguchi
 3. El Scorcho - Tugboat
 4. The World Has Turned And Left Me Here - Bit Shifter
 5. You Won't Get With Me Tonight - PDF Format
 6. Hash Pipe - seal of quality
 7. In The Garage - OxygenStar
 8. You Gave Your Love To Me Softly - :(
 9. We Are All On Drugs - Rabato
 10. Jamie - Unicorn Dream Attack
 11. Come To My Pod - Mahamajama
 12. Why Bother? - I Fight Dragons
 13. Buddy Holly - nordloef
 14. I Do - arcadecoma.

Weezer - The 8-bit Album

poniedziałek, 03 sierpnia 2009
Rynek muzyki cyfrowej w Polsce w 2008 r.

Kilkanaście miesięcy temu usiłowałem dowiedzieć się jak duży jest w Polsce rynek muzyki cyfrowej (pliki i sprzedaż za pomocą telefonów komórkowych). Pisałem m.in. do IFPI i do ZPAV. IFPI odsyłało mnie do ZPAV, a ten odsyłał mnie do sklepów sprzedających pliki. Innymi słowy nic nie udało mi się dowiedzieć.

Na szczęście sytuacja się poprawiła i ZPAV opublikował dane na stronie internetowej. Oto cytat:

"W całym naszym rynku 92% stanowi rynek nośników fizycznych, 4% muzyki cyfrowej i 4% opłat z tytułu użytkowania muzyki." (Źródło: RYNEK FONOGRAFICZNY W POLSCE W 2008 ROKU).

Dobrze, że dane są w końcu publicznie dostępne. Podobne dane z innych rynków od dawna były już publikowane na stronach internetowych właściwych organizacji. 4% to - moim zdaniem - dość dużo, wziąwszy pod uwagę niską popularność internetowych form sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że na tę wartość składa się przede wszystkim sprzedaż muzyki (głównie dzwonków) za pomocą telefonów komórkowych, a nie sprzedaż plików w sklepach internetowych. Dodatkowe informacje na ten temat można znaleźć w raporcie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej.

Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter