przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
niedziela, 23 maja 2010
Nowy album Smashing Pumpkins dostępny za darmo

Oficjalne udostępnianie nagrań w sieci za darmo przez samych artystów lub ich wytwórnie nie jest już niczym szokującym. Zespół, o którym dziś piszę - Smashing Pumpkins eksperymentował z tą formą dystrybucji już w roku 2000 przy okazji płyty Machina II: The Friends & Enemies of Modern Music. Tym razem jednak zespół idzie o krok dalej, kolejno publikując na swojej stronie utwory z ich nowej płyty w miarę jak są nagrywane.

Album zatytułowany Teargarden by Kaleidyscope ma zawierać 44 utwory. Wszystkie mają zostać opublikowane za darmo na stronie zespołu oraz mają ukazać się w formie 11 płyt EP na kompakcie i winylu. Strategia zastosowana przez  przypomina to co zrobili w 2008 r. Nine Inch Nails, którzy udostępnili nagrania w różnych wariantach cenowych na różnych nośnikach. Tym razem jednak możemy obserwować proces tworzenia płyty na bieżąco, co dla fanów zapewne jest ciekawe.

Obecnie na stronie internetowej można zapoznać się z pierwszą EPką z cyklu, która w formie fizycznej zostanie wydana 25 maja. Zespół dość odważnie postanowił skorzystać z nowoczesnej formy dystrybucji i zachęca do rozpowszechniania nagrań, z czego korzystam:

Moje pierwsze wrażenie jest takie, że do Mellon Collie and the Infinite Sadness tym nagraniom daleko. Ale pierwsze wrażenie może być mylne, a skoro całość jest za darmo, można sobie samemu wyrobić zdanie nie ryzykując wydawania pieniędzy. Komu się spodoba kupi sobie kompakt, winyl, koszulkę i co tam jeszcze będzie w sprzedaży. I tak właśnie powinno być. A komu nowe nagrania się nie spodobają, a mimo to ceni zespół, może zapolować np. na - prawdopodobnie bardzo drogie - wydanie Mellon Collie and the Infinite Sadness na winylu.

sobota, 08 maja 2010
Co zamiast Last.fm?

Zasadniczo ten wpis powinien ukazać się rok temu, bo właśnie wtedy Last.fm wprowadziło miesięczną opłatę w wysokości 3 EUR za korzystanie z radia internetowego. Nie ukazał się, bo najpierw trochę czasu zajęło mi rozpoznanie darmowych alternatyw dla Last.fm, a potem nie było okazji o tym napisać. Dobrze się jednak złożyło, bowiem z kilku testowanych przeze mnie serwisów oferujących darmowy dostęp do muzyki mogłem wybrać dwa moim zdaniem najciekawsze. Nie oferują one tak ciekawych rozwiązań społecznościowych jak Last.fm, ale mają o wiele obszerniejsze katalogi utworów, a co najważniejsze umożliwiają odsłuchiwanie wszystkich utworów na żądanie. Last.fm nie oferowało tego nawet w czasach swojej świetności.

Pierwszy z nich to Grooveshark. Ma obszerny katalog utworów; zaimponował mi np. dostępem do większości piosenek zespołu Kortatu (a nie jest to najpopularniejsza z kapel). System wyszukiwania i organizację katalogu powinni jeszcze poprawić. Zobaczymy co czas przyniesie (poza wprowadzeniem opłat, co jest zapewne nieuniknione).

Drugi z nich to francuski serwis Deezer. Jak przystało na serwis francuski oferuje dostęp przede wszystkim do muzyki frankofońskiej, co jest ciekawą alternatywą dla serwisów angielskich i amerykańskich. Utwory zespołu Kortatu też mają, przechodzą więc test, od którego zaczynam badanie tego typu serwisów. Deezer jest moim zdaniem nieco lepiej zorganizowany niż Grooveshark (jeśli chodzi o wyszukiwanie i przeglądanie utworów), ale niestety bardzo intensywnie opiera się na Flashu, co utrudnia korzystanie z serwisu na wolniejszych komputerach.

Oba serwisy w pewnym sensie się uzupełniają - czego nie znajdziecie w Deezer, może być w  Grooveshark i odwrotnie. Tak czy inaczej oba oferują o wiele lepszy wybór utworów niż Last.fm, podkreślić należy słowo wybór. W Last.fm można słuchać radia nadającego utwory artystów podobnych do wybranego artysty. W Deezer i Grooveshark można słuchać całych płyt konkretnych artystów za darmo. Dużo lepsza oferta niż płatne radio Last.fm. Korzystajcie z obu póki są za darmo...

Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter