przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
sobota, 30 maja 2009
L ’herbe folle

Bardzo spodobało mi się ostatnio granie zespołu L ’herbe folle z Francji. L ’herbe folle grali już w Polsce w czasie Francophonic Festival, ale ciągle nie są szerzej znani, więc uznałem, że warto trochę pomóc im w promocji.

Gatunkowo - podaję za ich MySpace - muzyka akustyczna / muzyka alternatywna / jazz. Na początek warto posłuchać  utworu "Coś tam", który jest zaśpiewany po polsku. 4czerwca L ’herbe folle znów zagrają koncert w Polsce.

środa, 27 maja 2009
Ściągnijcie sobie książkę "Music 2.0"

Jakiś czas temu znawca rynku muzycznego Gerd Leonhard udostępnił w sieci książkę "Music 2.0".  Można ją ściągnąć stąd. Jest to zbiór esejów na temat zmian dokonujących się na rynku muzycznym. Czyta się to bardzo ciekawie, gorąco polecam. Niestety tylko po angielsku.

Gerd Leonhard - Music 2.0

Przy okazji polecę również starszą książkę: G. Leonhard & D. Kusek "The Future of Music: Manifesto for the Digital Music Revolution". Ukazała się ona w 2005 r. nakładem Berklee Press. Warto również zajrzeć na blog jednego z autorów.

środa, 13 maja 2009
SpiralFrog - kolejny serwis, któremu się nie udało
Chętnych na utworzenie serwisu oferującego darmowy dostęp do muzyki w zamian za oglądanie lub słuchanie reklam jest wielu, np. Qtrax, We7. Niedawne wprowadzenie opłat przez Last.fm pokazuje, że zarabiać na modelu reklamowym nie jest łatwo. Jeszcze dobitniej przekonali się o tym twórcy serwisu SpiralFrog, który w marcu 2009 musiał zakończyć działalność.

SpiralFrog był jednym z pierwszych serwisów reklamowych, z którym branża fonograficzna wiązała poważne nadzieje. Jednak mimo zapewnienia dostępu do 3 milionów utworów serwis nie zarabiał na siebie i musiał zakończyć działalność. Zapewne ujrzymy jeszcze w branży niejedno bankructwo. Obstawiam, że w pierwszej kolejności problemy będą  dotykać właśnie serwisy reklamowe. To zresztą dość ciekawe - tzw. "piractwo internetowe" rozwija się ponieważ ludzie nie chcą płacić za muzykę, ale gdy pojawiają się serwisy, które dają im dostęp do niej za darmo - nie mają one zagwarantowanego sukcesu.
 
Oczywiście problem jest bardziej złożony. Podejrzewam, że gdyby pojawił się serwis reklamowy oferujący legalnie tak szeroki wybór utworów jak niektóre sieci P2P, wówczas mógłby osiągnąć sukces. Problem polega jednak na tym, że  zaoferowanie dużego wyboru utworów wymaga żmudnych negocjacji  z właścicielami praw do nagrań. W efekcie koszty całej operacji przesądzają o tym, że  zaoferowanie czegoś więcej niż dostęp do katalogu 4 globalnych koncernów muzycznych przestaje się opłacać. Podejrzewam więc, że szybko nie doczekamy się serwisu reklamowego oferującego za darmo dostęp np. do wszystkich nagrań zespołu Kortatu.
czwartek, 07 maja 2009
Serwis Onetplejer został zamknięty
W grudniu 2007 pisałem sporo o polskich sklepach z plikami muzycznymi. Od tamtej pory niewiele zmieniło się w tym temacie. Pliki dalej są drogie, a rynek muzyki cyfrowej rozwija się w Polsce bardzo powoli. Pewne zmiany jednak zachodzą. Powstała Muzodajnia, a mp3.pl i iplay.pl zaczęly oferować także pliki bez DRM. Jedne serwisy powoli się rozwijają, a drugie kończą działalność. To drugie dotknęło serwisy 3pm.plonetplejer.pl.
 
O onetplejer.pl chciałbym napisać coś więcej. Serwis znany był z ekstrawagancji. W czasach gdy coraz mniej osób używało niesławnej przeglądarki Internet Explorer, onetplejer.pl niezmiennie nie wpuszczał na swoje strony użytkowników innych popularnych przeglądarek. Nie chodzi o to, że zakupów w tym sklepie można było dokonywać wyłącznie za pomocą Internet Explorera. Trzeba go było mieć także po to by w ogóle zapoznać się ofertą serwisu. Internauta używający Opery, Firefoksa czy Konquerora widział to:
Onetplejer pod przeglądarką Konqueror

Trzeba przyznać, że była to prawdziwa ekstrawagancja w czasach, gdy przeglądarki Internet Explorer używa mniej niż połowa polskich internautów. Nic dziwnego, że serwis spotkało to:
 
Nawet nie wspominam o cenach w onetplejer.pl - tych z racji nie posiadania Internet Explorera nie mogłem poznać. Ponoć były wysokie...
wtorek, 05 maja 2009
Paris Tetris
30 kwietnia byłem na rewelacyjnym koncercie. Rzadko  zdarza mi się pisać o czymkolwiek w superlatywach, toteż poprzestanę na zachęceniu do odsłuchania płyty zespołu na ich stronie. Oczywiście to nie to samo co świetnie zagrany koncert, ale daje próbkę możliwości kapeli. Cała płyta została wydana w wytwórni Lado ABC i jest już do kupienia.
Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter