przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
czwartek, 19 kwietnia 2012
O netlabelach i crowdfundingu na spotkaniu i konferencji

Jutro i pojutrze wezmę udział w dwóch wydarzeniach naukowych w Warszawie. Sądzę, że oba warto jest polecić.

Pierwsze to spotkanie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego pod hasłem "Muzyka w relacjach społecznych". Wklejam fragment notki prasowej:

"Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zaprasza na spotkanie zatytułowane „Muzyka w relacjach społecznych”.
 
Muzyka jest wszędzie – na ulicy, w restauracji, w sklepie czy u fryzjera. Jej wszechobecność w codziennym życiu sprawia, że często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ muzyka może mieć na nasze zachowanie czy samopoczucie. Warto więc zadać sobie pytania: na ile muzyka może być aktywny elementem życia społecznego? Na czym polega „moc” muzyki i w jakich sytuacjach się manifestuje? W jakim stopniu rozwój nowych mediów (w szczególności Internetu) wpływa na zmiany w obrębie relacji społecznych i praktyk związanych z muzyką?
 
Wystąpią:
prof. Wojciech J. Burszta (IKiK SWPS)
dr Patryk Gałuszka (IE UŁ)
dr Tomasz Nowak (IM UW)
 
Piątek, 20 kwietnia, godzina 17:00, Pałac Staszica (Nowy Świat 72), sala 242."

Wydarzenie można też śledzić na Fejsbuku. Na spotkaniu krótko zaprezentuję moje badania sceny netaudio i wezmę udział w dyskusji.

Z kolei w sobotę ok. godz. 13.00 zaprezentuję ze współautorem referat na konferencji 3rd Polish Law & Economics Conference. Konferencja organizowana jest przez Uniwersytet Warszawski oraz Polskie Stowarzyszenie Ekonomicznej Analizy Prawa – PSEAP. Strona stowarzyszenia tak zaprasza na wydarzenie:

"Konferencja ma na celu podsumowanie aktualnych dokonań w dziedzinie ekonomicznej analizy prawa oraz stworzenie impulsu do dalszych badań w tym zakresie. Stanowi ponadto okazję do wymiany myśli i doświadczeń wśród przedstawicieli nauki, prawników i ekonomistów, zajmujących się tematyką Law & Economics w Polsce.
Wykład gościnny przedstawi Prof. Thomas Ulen z University of Illinois at Urbana Champaign, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli ekonomicznej analizy prawa na świecie.
Konferencja odbędzie się w dniach 20-21.04.2012 na Uniwersytecie Warszawskim. Językiem konferencji jest angielski."

Dłuższą notkę prasową (po angielsku) można znaleźć tutaj. Konferencja zapowiada się bardzo ciekawie, polecam zerknięcie na cały program.

Oba wydarzenia odbędą się w Warszawie. Polecam, szczególnie tym, którzy mają blisko.

wtorek, 10 kwietnia 2012
Torn Flesh Records - netlabel z ciężką muzyką

Netlabele zajmują się głównie wszelkimi odmianami elektroniki. Tak przynajmniej twierdzili respondenci w badaniu, które przeprowadziłem w 2008 r. Nie wiem na ile to stwierdzenie jest prawdziwe dzisiaj. Co jakiś czas znajduję jednak netlabele, które przeczą temu stwierdzeniu. Co ciekawe, część z nich została założona po 2008, a więc po moim badaniu.

Przykładem takiego netlabela jest Torn Flesh Records, który zajmuje się takimi gatunkami jak Grind, Death, Metal, Industrial, Experimental/Electronic, Extreme Rock (Punk, Psychobilly, Glitch, Breakcore, Doom, Dark Ambient, Noise, etc.). Wprawdzie mają w swoim katalogu także elektronikę, ale nacisk położony jest przede wszystkim na ciężkie granie. Mnie osobiście interesuje z tego jedynie Punk i Psychobilly, więc nie jestem w stanie ocenić jakości nagrań w ich katalogu. Z interesujących rewirów geograficznych (Węgry) znalazłem np. taki wynalazek.

Co ciekawe, netlabel nie ma swojej własnej strony internetowej, jedynie profile w serwisach społecznościowych:

A klimat całości oddaje ich logo.

Torn Flesh Records

piątek, 06 kwietnia 2012
Wyszukiwanie darmowych nagrań na Free Music Archive

Free Music Archive to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają darmowej, legalnej muzyki, a znudzili się Archive.org, Clongclongmoo , Phlow Magazine czy Sonicsquirrel.net. Jak podaje ta notka, serwis wprowadził funkcję wyszukiwania "artystów podobnych do...", co znacząco powinno ułatwić orientowanie się w masie darmowej muzyki.

Dajmy na to, że podoba się Wam serbski zespół Ljudske Potrebe. Wchodzicie na ich profil, klikacie "Similar Artists on the FMA" i już wyskakują Nafta, Pionir 10 i zastranienie. Sami oceńcie czy mechanizm rekomendacji dobrze działa.

Oczywiście na Free Music Archive jest cała masa nagrań, które można wyszukiwać na inne sposoby. Np. przeglądając listę artystów lub wyszukując według gatunku. W tym drugim przypadku korzystać można z przystępnego menu, którego skrin poniżej. Wszystko do pobrania legalnie i za darmo.

Free Music Archive

Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter