przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
wtorek, 18 marca 2014
Pono Music - innowacyjny model biznesowy?

Na Kickstarterze padł kolejny rekord - projekt Pono Music w błyskawicznym tempie zebrał 800 tys. USD, które twórcy projektu postawili sobie za cel. W tej chwili projekt zebrał 4 127 295 USD, a zatem cel przekroczono kilkukrotnie, mimo że do zakończenia zbierania pozostało 28 dni. Będzie więc więcej.

Jeszcze trudno stwierdzić czy Pono Music ma szanse rozwinąć się w ciekawy projekt biznesowy, czy jest jedynie świetnie wypromowanym projektem na Kickstarterze. Na pewno jednak warto mu się przyjrzeć bliżej.

Od strony promocyjnej projekt zrealizowany jest świetnie. Po pierwsze, sam pomysł na Pono Music wydaje się być dobry, tzn. wypełniać lukę na rynku (o tym poniżej). Po drugie, twarzą projektu jest Neil Young, muzyk o dużym autorytecie w świecie rockowym. Po trzecie, do promocji projektu zaangażowano m.in. artystów takich jak Patti Smith, Metallica, Pearl Jam czy Arcade Fire - znane marki. Pomogło to kampanii przykuć uwagę mediów i ułatwiło tak szybkie zebranie dużej kwoty.

Pomijając samą kampanię na Kickstarterze, napiszę parę słów o tym czym ma być Pono Music. Po pierwsze, jest to przenośny odtwarzacz, który ponoć ma charakteryzować się bardzo wysoką jakością dźwięku. Nie mam pojęcia czy w rzeczywistości jakość jest tak wysoka, że jest w stanie zadowolić nawet audiofilii. Przyjdzie poczekać na niezależne recenzje napisane przez znawców dźwięku.

Po drugie - i to jest dla mnie bardziej interesujące - Pono Music ma również być sklepem internetowym sprzedającym pliki muzyczne w jakości płyty kompaktowej lub wyższej. Będą sprzedawać - cytuję za stroną Pono Music:

  • "CD lossless quality recordings: 1411 kbps (44.1 kHz/16 bit) FLAC files
  • High-resolution recordings: 2304 kbps (48 kHz/24 bit) FLAC files
  • Higher-resolution recordings: 4608 kbps (96 kHz/24 bit) FLAC files
  • Ultra-high resolution recordings: 9216 kbps (192 kHz/24 bit) FLAC files"

Jakość kompaktu jest więc punktem wyjścia, a nie standardem (nieosiąganym zresztą przez większość sklepów z plikami). Twórcy Pono Music twierdzą, że jakość dźwięku będzie taka jak na masterze, tzn. tak jak artysta nagrał to w studiu. Ceny będą oczywiście również wyższe niż w "zwykłych" sklepach z plikami - będą się kształtować w przedziale 14,99 -24,99 USD za album.

Wprawdzie większość konsumentów nie jest pewnie w stanie usłyszeć różnicy pomiędzy plikiem MP3 192 kbps a kompaktem lub zwykłym plikiem FLAC, jednak to nie o takiego konsumenta konkurować będzie Pono Music. Grupą docelową będą słuchacze oczekujący takiej jakości dźwięku, której nie daje im ani Spotify ani iTunes. Nie jest to wprawdzie tak liczna grupa jak "zwykli" słuchacze, jednak są to prawdopodobnie osoby, które kupują ponadprzeciętnie dużo nagrań. Zainteresowanie ofertą Pono Music może być wysokie ponieważ do tej pory bardzo wymagający słuchacze byli skazani na kompakty i winyle - audiofile, którzy brzydzą się dźwiękiem skompresowanym w większości popularnych sklepów z plikami nie mieli czego szukać. Tak przynajmniej, jak mi się wydaje, kalkulują twórcy projektu. Ciekawe co z tego wyjdzie - bardzo wiele zależy od tego czy jakość dźwięku jest faktycznie tak wysoka jak obiecują twórcy projektu.

Tak ma wyglądać odtwarzacz:

Pono

Źródło: Pono Music

Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter