przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
środa, 31 marca 2010
Netaudio.pl wróciło!

Wspomniałem kiedyś o trudnych początkach serwisu netaudio.pl. Po początkowym entuzjazmie, przez pewien czas zanosiło się na to, że serwisu nie uda się dalej prowadzić. Wydawało się nawet, że netaudio.pl z całą zawartością przepadnie na zawsze. Właśnie dlatego kilka postów, które tam opublikowałem przeniosłem na swój blog.

Sprawy potoczyły się jednak pozytywnie i dziś z radością mogę ogłosić, że netaudio.pl wróciło i będzie dalej się rozwijać. Gorąco zachęcam do śledzenia serwisu - znajdziecie tam doskonałe źródło informacji o nowej, darmowej muzyce. Gdyby ktoś chciał pomóc Arkowi w pisaniu - odezwijcie się do niego, kontakt znajdziecie na netaudio.pl.

Ostatnio sam nie piszę za dużo o nowych wydawnictwach ukazujących się w netlabelach - inni robią to lepiej. Zresztą zerknijcie sami na następujące strony: netaudio.pl, netmuzyka.com, good netlabels, CCM.

wtorek, 30 marca 2010
Netaudio Berlin 2009 - relacja

Poniżej kolejny wpis, który ukazał się na netaudio.pl 11.10.2009 r. Napisałem go będąc jeszcze w Berlinie, stąd darzę go sentymentem. Czemu go zamieszczam można przeczytać tu.

-----------------------------------------------------------------------

W Berlinie w dniach 8-11 października odbyła się jedna z najważniejszych imprez poświęconych wolnej muzyce - festiwal Netaudio Berlin 2009. Szczęśliwie przez dwa dni (a przede wszystkim dwie noce) miałem okazję być na miejscu, wobec czego na gorąco podzielę się moimi wrażeniami.

Już lektura programu festiwalu daje pewne wyobrażenie o skali przedsięwzięcia. Festiwal miał nie tylko być przedsięwzięciem artystycznym, ale także integrującym scenę netaudio. Służyło temu podzielenie programu na dzienny i nocny. Program dzienny to głównie dyskusje, prezentacje netlabeli  i wykłady, program nocny to wyłącznie muzyka. Mimo tego, że program dzienny był bardzo ciekawy, więcej uwagi chciałbym poświęcić temu co działo się w nocy. Jest to uzasadnione, zważywszy że festiwal jest przede wszystkim wydarzeniem muzycznym.

Klub Maria, w którym odbył się festiwal jest bardzo przestronnym miejscem (zobaczcie  zdjęcia poniżej). Pozwoliło to organizatorom na pogrupowanie występujących artystów na trzech scenach według kryterium gatunkowych. I tak w czwartek dominowały muzyka elektroniczna i eksperymentalna, w piątek pop/trip hop, drum’n'bass/dubstep i elektronika, a w sobote hip hop/nujazz, dub/techdub/8-bit i elektronika.

Rozdzielenie występujących artystów na 3 sceny miało tę zaletę, że każdy ze słuchaczy mógł znaleźć coś dla siebie. Z drugiej jednak strony artyści występujący jako pierwsi musieli liczyć się z tym, że słuchało ich niewiele osób - mimo tego, że w klubie prawie cały czas było sporo ludzi, na każdą ze scen przypadało stosunkowo niewielu słuchaczy. Mniej więcej po północy nie było to już problemem i pod każdą ze scen bawiła się pokaźna grupa fanów netaudio.

Rozbicie występujących artystów na 3 sceny miało dla mnie jeszcze jedną konsekwencję. Cały czas starałem się obserwować co dzieje sie na każdej ze scen, wobec czego sporo czasu zabierało mi przemieszczanie się ze sceny na scenę i większości występów nie obejrzałem w całości. Dobór artystów był przeprowadzony na wzorowo i na każdej scenie działo się coś ciekawego. Oczywiście nie powinno być to powodem do narzekań, a może jedynie drobnego żalu spowodowanego tym, że wszystkiego nie dało się zobaczyć.

Co podobało mi się szczególnie? Występujący w sobotę Q-DAELIC feat. Georg Hekt z  netlabela Stigae Music oraz  sławny Comfort Fit z Tokyo Dawn Records. W piątek dla odmiany załapałem się na rzeczy mniej taneczne: Tracing Arcs z Dusted Wax Kingdom oraz ne:o z aaahh records. Nie będę się raczej przyznawał czego nie widziałem - program był tak obszerny a zmęczenie tak duże, że musiałem pominąć np. odbywający się nad ranem występ ekipy z netlabela Qunabu (pozdrowienia!).

Co  mogę dodać na zakończenie? Po pierwsze zdjęcia - zerknijcie poniżej. Po drugie - chciałbym aby kiedyś podobna (a niech będzie, że i trzy  razy mniejsza) impreza odbyła się u nas w kraju. Widząc jednak, jak dużo pracy - już nawet nie organizacyjnej, ale związanej np. z pozyskiwaniem funduszy - przyszło włożyć w to organizatorom, na krajowe wydanie takiej  imprazy przyjdzie nam chyba jeszcze trochę poczekać… A może wśród czytelników netaudio.pl znajdą się przedsiębiorcze osoby chętne do zorganizowania czegoś podobnego w krajowym wydaniu?

netaudio berlin 2009

netaudio berlin 2009

netaudio berlin 2009

środa, 24 marca 2010
FOEM netlabel zmienia profil działalności

Dostałem właśnie mejla informującego o tym, że wielce zasłużony netlabel FOEM niebawem przestanie udostępniać na swoich stronach muzykę za darmo. Nie do końca wiadomo co nastąpi potem - szczegóły mają zostać ujawnione w nieodległej przyszłości. Tak czy inaczej macie tydzień na ściągnięcie ich wydawnictw (część została niestety przeniesiona offline wcześniej).

Jakie są motywy podjętej decyzji - ciężko powiedzieć. Obserwacje netlabeli jakie prowadzę od ponad dwóch lat każą mi sądzić, że twórcy FOEM uznali, iż formuła darmowego labela się wyczerpała. Zapewne oznacza to, że FOEM będzie ewoluował w stronę tradycyjnej wytwórni muzycznej. Przed nimi tę drogę przeszło już kilka znanych netlabeli. Chciałbym jednak się mylić, poczekajmy na szczegóły.

FOEM znany jest z monumentalnych wydawnictw składankowych z serii Electronic Youth/Eclectic Youth (tu link do Vol. 16) oraz bardziej kameralnych zestawów FOEM/Crèma. W ciągu kilku lat działalności netlabel opublikował gigabajty darmowej muzyki. Ściągajcie póki wydawnictwa są online (linki poniżej).

Tu znajdziecie wydawnictwa FOEM/Crèma.

A tu linki do konkretnych wydawnictw z serii Electronic Youth/Eclectic Youth:

FOEM/Eclectic Youth Vol. 17
FOEM/Eclectic Youth Vol. 16
FOEM/Electronic Youth Vol. 15
FOEM/Electronic Youth Vol. 14
FOEM/Electronic Youth Vol. 13
piątek, 19 marca 2010
Nie będzie łatwo branży filmowej przekonać konsumenta do swoich racji...

Wyborcza.pl opublikowała doniesienie o zatrzymaniu kolejnego tzw. "pirata internetowego". Możemy przeczytać m.in., że: "Przedstawiciel Związku Producentów Audio Video (ZPAV) już złożył wniosek o ściganie 40-latka. Wstępnie oszacowano, że straty jakie twórcy i autorzy z Polski i - przede wszystkim - Hollywood ponieśli wskutek jego przestępczej działalności sięgają co najmniej 7 milionów złotych. To koszty sprzedaży płyt, ale też np. spodziewanej sprzedaży biletów w kinach. Mężczyźnie grozi kara do lat 2 więzienia." (Wyborcza.pl z dnia 2010-03-19).

Nie będę oceniać sprawy po notce prasowej, chciałbym zwrócić uwagę na co innego. Od samej informacji ciekawsze są bowiem komentarze zamieszczone przez czytelników na gazetowym forum. Zazwyczaj fora takie pełne są ostrych sporów i dyskusji (prawda, że niejednokrotnie na niskim poziomie). Nie chcę oceniać poziomu merytorycznego tej konkretnej dyskusji, zwraca jednak moją uwagę zaskakująca zgodność czytelników.

Wobec tak trzeźwego wyśmiania całej sprawy przez zdecydowaną większość komentujących widać wyraźnie, że argumenty przemysłu kultury na temat szkodliwości "piractwa internetowego" nie trafiają na podatny grunt. Może czas rozważyć zmianę strategii i rozwiązać problem w zgodzie - przynajmniej częściowo - z oczekiwaniami konsumentów? Rozwiązania są, przynajmniej w przypadku branży fonograficznej; pisałem o tym m.in. tu.

czwartek, 11 marca 2010
Breaking Circle - punk rock z Argentyny

Poniżej kolejny wpis, który ukazał się na netaudio.pl 25.09.2009 r. Czemu go zamieszczam można przeczytać tu. W międzyczasie okazało się, że serwis netaudio.pl wraca niczym feniks z popiołów, w chwili obecnej na Bloggerze. O tym więcej niebawem. W międzyczasie stary wpis...

-----------------------------------------------------------------------

Łatwo jest zgodzić się ze stwierdzeniem, że netlabele wydają stosunkowo niewiele muzyki punk rockowej. Jeśli jednak poszuka się dość mocno, można znaleźć nie tylko netlabele wydające punk rocka, ale także takie, które wybierają jeszcze węższą specjalizację. Tak jest właśnie w przypadku netlabela Lepork Records.

Okazją by napisać o Lepork Records jest ich nowe wydawnictwo: EPka “Same Direction EP” zespołu Breaking Circle. Zespół pochodzi z Santa Fe City w Argentynie. Powstali w 2001 r., w 2005 r. nagrali demo, a obecnie przygotowują cały album. Grają melodyjnego punk rocka w stylu amerykańskich kapel z Orange County. Niestety nie śpiewają po hiszpańsku, w związku z czym brzmią tak jak wiele innych kapel z USA, ale cóż - nie można mieć wszystkiego. Aby ściągnąć całą EPkę kliknijcie tu.

A czego posłuchać na początek? Jak to często bywa w przypadku pop punku wszystkie utwory są podobne. Tym niemniej trzymają jakość i jeśli lubicie takie granie - są warte uwagi. Na początek spróbujcie np. utwór Special Day.

Breaking Circle

Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych.

środa, 03 marca 2010
Good netlabels serwuje urodzinową składankę

Jeden z najpopularniejszych blogów o netlabelach - Good netlabels - obchodzi właśnie swoje trzecie urodziny i jest to jubileusz o tyle nietypowy, że to my dostajemy prezent. Mowa o najnowszej kompilacji z goodnetlabels.blogspot.com. Stałych obserwatorów tego bloga przyciągają konsekwentnie umieszczane krótkie wpisy poświęcone muzyce z kręgów nujazzowych, hip-hopowych i downtempo. Trudno traktować GNs jako kolejny przeciętny przypadkowo napotkany muzyczny pamiętnik. Zwłaszcza, że jego autor – Matam, od czasu do czasu serwuje nam miksy i składanki swojego autorstwa. Ostatnio mieliśmy mixtape i prowadzoną przez Internet współpracę z Master’s Voice. Z okazji trzecich urodzin otrzymujemy kompilację pt. Jazzy Puzzle. Usłyszymy na niej między innymi takich muzyków jak: Mead, BandFX, Crockram, Suhov, Scatabrain i są to nazwiska, które z pewnością skuszą do pobrania nie tylko netlabelowych maniaków. Szczegóły tutaj.

Zakładki:
ENGLISH VERSION
o autorze
serwisy poświęcone netaudio
muzyka: katalog netlabeli (legalne mp3 za darmo)
muzyka stąd (PL, CZ, YU, UA...itd.)
muzyka, kultura: blogi, czasopisma
muzyka: nowości z netlabeli
muzyka: portale (informacje, nowości)
Nauka
Organizacje, wiki
Programy
Zaprzyjaźnione

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter