przemysł kulturowy, biznes muzyczny, ekonomia kultury, muzyka popularna, media, fonografia, ekonomia własności intelektualnej, zarządzanie kulturą, marketing muzyki, netlabel, mp3 blog, popular music studies
Blog > Komentarze do wpisu
jamendo.com - obecnie 4607 albumów do pobrania za darmo
Od dłuższego czasu zbierałem się by porządnie napisać o jamendo.com. Na pierwszy rzut oka serwis przypomina inne portale społecznościowe, np. opisany przeze mnie ijigg.com. W praktyce jest czymś nieco innym, skupia się bowiem wyłącznie na muzyce, którą można legalnie ściągnąć za darmo.

Schemat jest taki: zespół wydaje muzykę na licencjach Creative Commons, muzyka jest dostępna w serwisie jamendo.com - słuchacze mogą ją odsłuchać, bądź w łatwy sposób ściągnąć za pomocą BitTorrent lub eMule. Ponadto w jamendo.com funkcjonuje cała społecznościowa część serwisu - fora, rekomendacje, recenzje itp. Serwis jest więc dokładnie tym czego brakowało zarówno portalom społecznościowym poświęconym muzyce, za którą trzeba płacić, jak i pojedynczym netlabelom.

Tutaj można przeczytać więcej o tym jak działa jamendo.com (po polsku, cały portal jest przetłumaczony). Nie piszę o biznesowej stronie działania serwisu, napiszę o tym później, teraz chodzi mi głównie o zachęcenie Was do skorzystania z tego bodaj największego (a niewątpliwie najwygodniejszego) źródła legalnej, darmowej muzyki. Im więcej osób używa jamendo.com, tym większe korzyści mogą odnieść muzycy wykorzystujący serwis do rozpowszechniania swojej twórczości.
poniedziałek, 17 września 2007, patrykgaluszka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2007/10/15 18:35:19
Wpadam, by podziwiac ogrom pracy wykonanej na tym blogu. Gratuluje!
Tez czerpie natchnienie z muzyki choc raczej tzw umownie: "powaznej". Pozdro

Biznes Muzyczny: książka o branży fonograficznej

Kliknij aby dowiedzieć się więcej
Ksiazka: Biznes Muzyczny


Add to Technorati Favorites
Creative Commons License
Pewne prawa zastrzeżone
Patryk Gałuszka
katalog blogów - wjo.pl
hit counter